Proběhl Kongres Mezinárodních Přátel přírody

Prostor pro posilování vazeb mezi lidmi, kterým není lhostejný dnešní svět, se konal potřiadvacáté

Před dvěma týdny se v nizozemském Lage Vuursche uskutečnil 23. Kongres Naturefriends International, tedy Mezinárodních Přátel přírody, k jejichž hnutí se hlásí i náš spolek. Do zdejšího Domu Přátel přírody „Koos Vorrink“ se sjeli zástupci členských organizací z Evropy i z Afriky, mezi nimiž byli i dva reprezentanti českých Přátel přírody.

Hostitelé z nizozemského svazu NIVON ve spolupráci s vídeňskou centrálou mezinárodního hnutí připravili pro devadesátku delegátů víkendové setkání, které kromě oficiálního jednání hodnotícího stav střešní organizace asociací Přátel přírody a diskusí o budoucnosti našeho celosvětového hnutí našlo dostatek prostoru pro Přátele přírody z mnoha zemí k navázání kontaktů k další spolupráci, výměně zkušeností a posílení dříve vytvořených vazeb.

„Po dvou dnech jsme odjížděli s pocitem, že naše hnutí – i přes turbulence, které přináší současné dění ve společnosti všude na světě – je stabilní a má stále co říct. Myslím, že se podařilo dobře nastavit jeho další fungování s ohledem na to, co Přátele přírody v budoucnu čeká, a motivovat organizace Přátel přírody v různých státech k další vzájemné spolupráci a využívání výhod, které nabízí síť lidí s podobným pohledem na svět, byť s různým mateřským jazykem,“ uvedl předseda české větve hnutí Hynek Pečinka, který se kongresu zúčastnil s manželkou. „Za české Přátele přírody mohu slíbit, že se rádi zapojíme do všech smysluplných aktivit, kterým budeme moci něco dát,“ dodal.

Kongres Naturefriends International se konal 21. října 2017 v Lage Vuursche v Nizozemí za účasti více než 90 delegátů z většiny členských organizací této mezinárodní střechy hnutí Přátel přírody. Do tohoto hnutí se v současnosti počítá přes 50 organizací s asi 350 tisíci členy aktivními na všech obydlených kontinentech. Naturefriends International propojuje své členy a prosazuje trvale udržitelný rozvoj životního prostředí i lidské civilizace. NFI je členem evropské koalice environmentálních organizací „Green 10“. www.nf-int.org

S ohledem na názory, které Mezinárodní Přátelé přírody zastávají a propagují, byla na kongresu v Lage Vuursche  jako hlavní téma, kterému se hnutí bude na nadnárodní úrovni po následující tři roky věnovat, vybrána problematika takzvané klimatické spravedlnosti. Jde o koncepci, která uznává, že naše závislost na fosilních palivech nevyrovnaně přináší prospěch nejbohatším zemím, zatímco nepřiměřeně dopadá na ty chudší lidi a rozvojové země po celém světě. NFI bude  ve spolupráci s dalšími podobně zaměřenými environmentálními organizacemi podporovat nebo sama realizovat aktivity, které po odpovědných politicích budou požadovat konkrétní akci.

Kromě prosazování těchto „velkých ideálů“ je spousta dalších konkrétních oblastí, kterými mohou být Přátelé přírody prospěšní komunitám, v nichž žijí. Ať už na místní, regionální, národní či evropské úrovni. „Čeští Přátelé přírody si jednu z takových oblastí vybrali. Spolu se svými kolegy, Přáteli přírody z dalších pěti zemí Evropy se v příštím roce zapojí do mezinárodního projektu, v jehož rámci se budou učit, jak do svých aktivit týkajících se pobytu a pohybu v přírodě zapojit zájemce s různým zdravotním handicapem. Možnost účastnit se společenských aktivit bez ohledu na zdravotní omezení je totiž důležitým prvkem soudržnosti místních komunit,“ popsal Hynek Pečinka.

Tato konkrétní aktivita je příkladem, jak lze i malým příspěvkem pomoci naplňovat přirozenou potřebu člověka po sociálním kontaktu, učit lidi odbourávat předsudky a výsledkem se pak přiblížit ideálům diskutovaným a přijímaným v kongresových sálech, které znějí na první poslech odtažitě a evokují myšlenku, že „to není o nás ani pro nás“. V dnešním globalizovaném světě ale platí, že všechno se vším souvisí a že cokoli, co vede ke zlepšení kvality života ať už jednotlivce, komunity či celé společnosti, se počítá.

3.11.2017

Tiskovou zprávu o průběhu kongresu najdete na webu nf-int.org

 Entree_layerslider_home-1030x233

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Ještě máme pár volných míst na 9. ročníku Setkání Přátel přírody

    22.8.2021

    Napotřetí už se nám to deváté Setkání Přátel přírody určitě povede zorganizovat! Z loňského října a letošního jara jsme ho kvůli čínskému koronaviru museli dvakrát přesunout, ale termín 30. září – 3. října 2021 už se zdá neprůstřelný a všichni zájemci budou moct dorazit do Chocně na celostátní sraz našeho spolku.

    Pokud zatím nejste přihlášeni a chtěli byste strávit prodloužený víkend s lidmi z různých koutů Česka, které spojují společné zájmy, jste vítáni! Na Setkání připravujeme program složený z kratší i delší turistiky do okolí Chocně a povodí Orlice, exkurzí, večerního vyžití v podobě bowlingu, zpěvů u kytar, tematických filmů i povídání se starými přáteli a novými přítelkyněmi. Propozice a přihlášky zde.

  • Přátelé přírody Praha zvou na cykloturistické putování jižními Čechami

    22.8.2021

    V termínu pátek 24. až úterý (svátek) 28. 9. 2021 se uskuteční už 63. ročník turistické akce Stezka, k níž pražští Přátelé přírody přispějí svou cyklotrasou vedoucí jižními Čechami. Pojedeme přátelskou a příjemnou krajinou, skoro vždy po vyznačených cyklotrasách nebo stezkách či místních komunikacích té nejnižší třídy, občas terénem, tj. po kvalitních polních a lesních cestách, vyhýbáme se frekventovaným a hlavním silnicím. Pojedeme středočeskou a jihočeskou krajinou, nejprve projedeme Posázavím na jih, pak k Lužnici, pro změnu Qltavě a nakonec k Otavě stříbropěnné. Denní trasy nedlouhé, aby bylo dost času na poznávací aktivity a vychutnávání. Podrobnosti k trase a podmínky pro přihlášení najdete tady.

  • Ekolist.cz: Co nás do konce století čeká? Kvůli suchu mohou hladiny českých řek poklesnout až o 40 %

    17.8.2021

    Zdroj: Povodí Odry Evropu čeká do konce století nebývalé sucho. Podle nejpesimističtějších odhadů klesnou hladiny českých řek až o 40 %, což bude mít drtivý vliv nejen na pitnou vodu a rozmanitost živočichů žijících v naší přírodě, ale také na zemědělství, energetiku či průmysl. Vysoušení půdy má za následek i ničivější povodně po přívalových deštích.

    Od roku 1980 u nás živelní katastrofy způsobily škody v hodnotě 308 miliard korun, což je v přepočtu na obyvatele jeden z nejvyšších výsledků v Evropě. Řešením je obnovování přirozených funkcí krajiny, péče o vodní toky či promyšlená výsadba lesů. Více...

« Novější | Starší »