Proběhl Kongres Mezinárodních Přátel přírody

Prostor pro posilování vazeb mezi lidmi, kterým není lhostejný dnešní svět, se konal potřiadvacáté

Před dvěma týdny se v nizozemském Lage Vuursche uskutečnil 23. Kongres Naturefriends International, tedy Mezinárodních Přátel přírody, k jejichž hnutí se hlásí i náš spolek. Do zdejšího Domu Přátel přírody „Koos Vorrink“ se sjeli zástupci členských organizací z Evropy i z Afriky, mezi nimiž byli i dva reprezentanti českých Přátel přírody.

Hostitelé z nizozemského svazu NIVON ve spolupráci s vídeňskou centrálou mezinárodního hnutí připravili pro devadesátku delegátů víkendové setkání, které kromě oficiálního jednání hodnotícího stav střešní organizace asociací Přátel přírody a diskusí o budoucnosti našeho celosvětového hnutí našlo dostatek prostoru pro Přátele přírody z mnoha zemí k navázání kontaktů k další spolupráci, výměně zkušeností a posílení dříve vytvořených vazeb.

„Po dvou dnech jsme odjížděli s pocitem, že naše hnutí – i přes turbulence, které přináší současné dění ve společnosti všude na světě – je stabilní a má stále co říct. Myslím, že se podařilo dobře nastavit jeho další fungování s ohledem na to, co Přátele přírody v budoucnu čeká, a motivovat organizace Přátel přírody v různých státech k další vzájemné spolupráci a využívání výhod, které nabízí síť lidí s podobným pohledem na svět, byť s různým mateřským jazykem,“ uvedl předseda české větve hnutí Hynek Pečinka, který se kongresu zúčastnil s manželkou. „Za české Přátele přírody mohu slíbit, že se rádi zapojíme do všech smysluplných aktivit, kterým budeme moci něco dát,“ dodal.

Kongres Naturefriends International se konal 21. října 2017 v Lage Vuursche v Nizozemí za účasti více než 90 delegátů z většiny členských organizací této mezinárodní střechy hnutí Přátel přírody. Do tohoto hnutí se v současnosti počítá přes 50 organizací s asi 350 tisíci členy aktivními na všech obydlených kontinentech. Naturefriends International propojuje své členy a prosazuje trvale udržitelný rozvoj životního prostředí i lidské civilizace. NFI je členem evropské koalice environmentálních organizací „Green 10“. www.nf-int.org

S ohledem na názory, které Mezinárodní Přátelé přírody zastávají a propagují, byla na kongresu v Lage Vuursche  jako hlavní téma, kterému se hnutí bude na nadnárodní úrovni po následující tři roky věnovat, vybrána problematika takzvané klimatické spravedlnosti. Jde o koncepci, která uznává, že naše závislost na fosilních palivech nevyrovnaně přináší prospěch nejbohatším zemím, zatímco nepřiměřeně dopadá na ty chudší lidi a rozvojové země po celém světě. NFI bude  ve spolupráci s dalšími podobně zaměřenými environmentálními organizacemi podporovat nebo sama realizovat aktivity, které po odpovědných politicích budou požadovat konkrétní akci.

Kromě prosazování těchto „velkých ideálů“ je spousta dalších konkrétních oblastí, kterými mohou být Přátelé přírody prospěšní komunitám, v nichž žijí. Ať už na místní, regionální, národní či evropské úrovni. „Čeští Přátelé přírody si jednu z takových oblastí vybrali. Spolu se svými kolegy, Přáteli přírody z dalších pěti zemí Evropy se v příštím roce zapojí do mezinárodního projektu, v jehož rámci se budou učit, jak do svých aktivit týkajících se pobytu a pohybu v přírodě zapojit zájemce s různým zdravotním handicapem. Možnost účastnit se společenských aktivit bez ohledu na zdravotní omezení je totiž důležitým prvkem soudržnosti místních komunit,“ popsal Hynek Pečinka.

Tato konkrétní aktivita je příkladem, jak lze i malým příspěvkem pomoci naplňovat přirozenou potřebu člověka po sociálním kontaktu, učit lidi odbourávat předsudky a výsledkem se pak přiblížit ideálům diskutovaným a přijímaným v kongresových sálech, které znějí na první poslech odtažitě a evokují myšlenku, že „to není o nás ani pro nás“. V dnešním globalizovaném světě ale platí, že všechno se vším souvisí a že cokoli, co vede ke zlepšení kvality života ať už jednotlivce, komunity či celé společnosti, se počítá.

3.11.2017

Tiskovou zprávu o průběhu kongresu najdete na webu nf-int.org

 Entree_layerslider_home-1030x233

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(2)

Aktuality

  • V září proběhne největší celostátní lesnická akce pro veřejnost, Den za obnovu lesa

    9.8.2023

    Den-za-obnovu-2023_banner_1200x628px-1-1024x536 V sobotu 23. září 2023 uspořádají ve všech regionech Česka Lesy ČR svou největší lesnickou akci pro veřejnost, Den za obnovu lesa. Čtvrtý ročník se koná za každého počasí a bude opět trochu pracovní, trochu poznávací, ale určitě pohodový a pro každého.

    Pracovní oblečení, rukavice a pevnou obuv budou potřebovat ti, kteří chtějí s lesníky sázet nový les. Loňští účastníci vysadili 34 tisíc dubů, buků, lip, jedlí a dalších dřevin. Ostatní čeká ryze lesní a lesnický program. Uslyší třeba vábení jelenů, uvidí profesionální práci dřevorubců s motorovou pilou i s historickými nástroji, dozvědí se o větrolamech, jejich významu pro krajinu i obnově nebo o mobilní aplikaci Klíšťapka. Od Klubu českých turistů dostanou tipy na výlety, od záchranářů poučení o bodech záchrany. Více...

  • Písek na kolech: začátek prázdnin na jihu Čech

    17.7.2023

    Zpráva z cyklozájezdu Přátel přírody Jablonec nad Nisou: Písek - město s nejstarším kamenným mostem a mnoha dalšími památkami - jsme už několikrát projeli na jiných zájezdech, ale podrobně jsme ho nepoznali. Proto jsme se rozhodli najít zde ubytování na pět dní a prozkoumat město a okolí. V termínu 2.–6. července 2023 se našeho zájezdu zúčastnilo 38 cyklistů. Vedla je Dáša Jotovová.

    Naším autobusem jsme se dopravili do Tábora, kde jsme si prohlédli jen letmo město a hlavně klášter Klokoty. Byla zrovna mše, proto jsme jen nahlédli dovnitř, prošli ambity a pokračovali v cestě. Jeli jsme po hlavní silnici, protože byla neděle a minimální provoz. Zastavili jsme v malé vsi Sepekov, protože už zdálky byla vidět mohutná stavba kostela. Byl hodně podobný tomu v Klokotech, bylo otevřeno dokořán a nebyly tu davy turistů. Po cyklostezkách i po silnicích jsme dojeli k Podolskému mostu, jehož hlavní 150metrový oblouk byl v době svého vzniku největší na světě. Více...

  • HN.cz: Vzácní ptáci, včely a průzračné tůně. Rypadla nahradila divočina a tak to zůstane, voda na zaplavení dolů chybí

    17.7.2023

    Autor: Libor Fojtík, zdrpj: HN.cz Přírodovědec Michal Porteš zvedá k očím dalekohled a pozoruje dravce letícího po obloze směrem k hřebeni Krušných hor. „Myslel jsem, že by to mohl být orel, ale je to luňák, také kriticky ohrožený druh,“ říká. Tmavý bod brzy mizí v zeleni svahu, na kterém vyniká silueta zámku Jezeří. Na samém úpatí hor stráň roztínají skalní sesuvy a ještě níže, na stepní polozarostlé pláni, leží asi deset metrů vysoké hřbety z vysypané zeminy, jež připomínají jakousi maketu pohoří. Z jižní strany je omývá průzračná tůň, jejíž přítok už vymodeloval na úbočí úzké koryto.

    „Žijí tu vzácné vážky, vodní brouci i včely samotářky, některé nálezy jsou cenné z hlediska celé střední Evropy,“ ukazuje na vodní plochu i její bezprostřední okolí Porteš, který pracuje pro státní Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) Více...

« Novější | Starší »