Osmý republikový sraz Přátel přírody proběhl ve Vlašimi

Čtyři dny setkávání s lidmi, přírodou a historií v kraji pod Blaníkem

V neděli 13. října 2019 skončilo ve středočeské Vlašimi Setkání Přátel přírody. Čtyřdenní celostátní sraz v kraji pod horou Blaník uspořádal pro své členy a příznivce stejnojmenný spolek. Pozvání na osmý ročník akce, jejíž náplní je setkávání s lidmi, přírodou a historií navštívených míst, využilo 60 účastníků z celého Česka. V předchozích letech se Přátelé přírody spolu v rámci Setkání podívali například do Rýchorských nebo Jizerských hor, do Prahy či na Vysočinu.

Letošní výroční sraz vypukl ve čtvrtek 10. října v podvečer a nabídl účastníkům bohatý program v podobě turistických výletů údolím Blanice na hrad Český Šternberk, na vrchol Blaníku do Benešova a na zámek Konopiště. S prací vlašimské pobočky Českého svazu ochránců přírody se seznámili v Podblanickém ekoncentru se záchrannou stanicí handicapovaných živočichů, při exkurzi do Jinošovského údolí nebo do vlašimského zámeckého lesoparku. Organizátoři oslovili i místní amatérské astronomy, a tak proběhla noční návštěva na hvězdárně za městem. Vše doplnilo sportovní a relaxační vyžití přímo ve Sporthotelu v podobě sauny a bazénu, a také sobotního turnaje v bowlingu. Ti, kdo myslí dopředu, mohli využít dvou běhů výtvarné dílny věnované vánočním ozdobám z korálků. Během čtyř dní byl ale dostatek času i na individuální program, posezení s přáteli, co se rok neviděli, a seznamování s ostatními.

Páteční večer byl speciální. Účastníci Setkání si při něm připomněli 25. výročí obnovení celostátního spolku Přátel přírody v Českých zemích. K tomu došlo v roce 1994, kdy vzniklé občanské sdružení navázalo na prvorepublikový spolek Přátel přírody (založený 1921), jehož činnost bohužel přerušily dvě po sobě jdoucí totality. Všichni účastníci se sešli na oslavě se spoustou jídla, pití, zábavy a s živou hudbou, o kterou se postarali kytaristé z řad účastníků. 

V neděli dopoledne zasedla valná hromada spolku Přátelé přírody, z. s., zatímco ostatní, co nespěchali domů, si ještě mohli projít ta místa, která ve Vlašimi nestihli objevit, nebo se na některá znovu vrátit. A tím skončilo letošní Setkání, zatím nejpočetnější v osmileté historii společných srazů. Povedlo se po všech stránkách.

"Bylo nám ctí přijmout takovouto vnímavou skupinu. Obdivuji Váš turistický rozsah, který jste za víkend na Podblanicku stihli. Přejeme Vašemu spolku klidné kroky českou přírodou a jasnou oblohu!" Jan Urban, Vlašimská astronomická společnost, o.p.s.

"Děkujeme, jsme rádi, že se vám u nás líbilo! Přijeďte zas." Kateřina Červenková, Český svaz ochránců přírody Vlašim

Ochutnávka fotek ze Setkání Přátel přírody 2019

Autory fotek jsou Helena Polášková, Jaromír Petružálek a Hynek Pečinka. Více fotek je v našem fotoalbu na https://www.zonerama.com/Prateleprirody/Album/5687068


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

  • Lednová Kutná Hora nadchla historickými památkami i nádhernou výstavou

    30.1.2020

    Img_1070"Toho sychravého a mrazivého rána, v sobotu 25. ledna, se mi vůbec nechtělo vstávat a jít na vlak. Přemohla jsem se a vůbec nelituji. Kutná Hora mě dostala. Voněla mi cigaretami Philip Morris, uchvátila majestátními katedrálami a jako bych cítila přítomnost dávných kutnohorských havířů. Na překrásné výstavě loutek, obrázků, ilustrací a animovaných filmů Jiřího Trnky jsem se vrátila do svého dětství. Byla to krásná sobota a velký dík patří Martě coby výborné průvodkyni. V Kutné Hoře jsem byla poprvé a určitě se tam ještě někdy podívám." Taková byla historická exkurze olomouckých Přátel přírody, která směřovala do perly české gotiky a baroka. Celý článek...

  • Přátelé přírody Praha zvou na své putovní cyklojízdy. Můžete se s nimi podívat do západních Čech i do rakouské Vídně

    30.1.2020

    Dvě cykloturistická putování chystá na letošní jaro pražská skupina spolku Přátelé přírody, z. s. V termínu 7. - 10. května bude zajišťovat cyklistickou složku 62. ročníku hvězdicového turistického putování "Stezka". To se letos zaměří na region západních Čech. Účastníci se na vlastních bicyklech dostanou během čtyř dnů z Prahy do Hrádku u Rokycan. 

    Druhá cykloakce vede z Prahy dokonce až do Vídně, termín má 14. - 21. června. Cyklisté pojedou trasu pět dní, další tři dny jsou vyhrazeny pobytu v rakouské metropoli, kde budou probíhat oslavy 125. výročí založení hnutí Přátel přírody. Podrobnosti k oběma akcím...

  • Dobrovolní organizátoři se školili už potřetí. Nebudou se bát pořádat bezva akce

    12.1.2020

    82626468_3448696971869247_7002387325028139008_o Nový rok začali v Olomouci proškolením dobrovolných organizátorů akcí. To proběhlo v pátek 10. ledna 2020 a sešlo se na něm téměř 20 zkušených i začínajících dobrovolníků, kteří se společně zamysleli nad různými ohledy, které ovlivňují, aby akce místních Přátel přírody byly úspěšné. "Na semináři NEBOJ SE VÉST neučíme téměř žádnou teorii, spíš diskutujeme o praxi. Ti, co už něco zkusili zorganizovat, tak mohli předat své zkušenosti těm začínajícím. Domů si pak všichni odnesli stručný tištěný manuál, který pomůže dobrovolníkům nic nezapomenout a uspořádat bezva akci." uvedl jeden z lektorů, Hynek Pečinka.

« Novější | Starší »