Osmý republikový sraz Přátel přírody proběhl ve Vlašimi

Čtyři dny setkávání s lidmi, přírodou a historií v kraji pod Blaníkem

V neděli 13. října 2019 skončilo ve středočeské Vlašimi Setkání Přátel přírody. Čtyřdenní celostátní sraz v kraji pod horou Blaník uspořádal pro své členy a příznivce stejnojmenný spolek. Pozvání na osmý ročník akce, jejíž náplní je setkávání s lidmi, přírodou a historií navštívených míst, využilo 60 účastníků z celého Česka. V předchozích letech se Přátelé přírody spolu v rámci Setkání podívali například do Rýchorských nebo Jizerských hor, do Prahy či na Vysočinu.

Letošní výroční sraz vypukl ve čtvrtek 10. října v podvečer a nabídl účastníkům bohatý program v podobě turistických výletů údolím Blanice na hrad Český Šternberk, na vrchol Blaníku do Benešova a na zámek Konopiště. S prací vlašimské pobočky Českého svazu ochránců přírody se seznámili v Podblanickém ekoncentru se záchrannou stanicí handicapovaných živočichů, při exkurzi do Jinošovského údolí nebo do vlašimského zámeckého lesoparku. Organizátoři oslovili i místní amatérské astronomy, a tak proběhla noční návštěva na hvězdárně za městem. Vše doplnilo sportovní a relaxační vyžití přímo ve Sporthotelu v podobě sauny a bazénu, a také sobotního turnaje v bowlingu. Ti, kdo myslí dopředu, mohli využít dvou běhů výtvarné dílny věnované vánočním ozdobám z korálků. Během čtyř dní byl ale dostatek času i na individuální program, posezení s přáteli, co se rok neviděli, a seznamování s ostatními.

Páteční večer byl speciální. Účastníci Setkání si při něm připomněli 25. výročí obnovení celostátního spolku Přátel přírody v Českých zemích. K tomu došlo v roce 1994, kdy vzniklé občanské sdružení navázalo na prvorepublikový spolek Přátel přírody (založený 1921), jehož činnost bohužel přerušily dvě po sobě jdoucí totality. Všichni účastníci se sešli na oslavě se spoustou jídla, pití, zábavy a s živou hudbou, o kterou se postarali kytaristé z řad účastníků. 

V neděli dopoledne zasedla valná hromada spolku Přátelé přírody, z. s., zatímco ostatní, co nespěchali domů, si ještě mohli projít ta místa, která ve Vlašimi nestihli objevit, nebo se na některá znovu vrátit. A tím skončilo letošní Setkání, zatím nejpočetnější v osmileté historii společných srazů. Povedlo se po všech stránkách.

"Bylo nám ctí přijmout takovouto vnímavou skupinu. Obdivuji Váš turistický rozsah, který jste za víkend na Podblanicku stihli. Přejeme Vašemu spolku klidné kroky českou přírodou a jasnou oblohu!" Jan Urban, Vlašimská astronomická společnost, o.p.s.

"Děkujeme, jsme rádi, že se vám u nás líbilo! Přijeďte zas." Kateřina Červenková, Český svaz ochránců přírody Vlašim

Ochutnávka fotek ze Setkání Přátel přírody 2019

Autory fotek jsou Helena Polášková, Jaromír Petružálek a Hynek Pečinka. Více fotek je v našem fotoalbu na https://www.zonerama.com/Prateleprirody/Album/5687068


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Malá liška potřetí na exkurzi do Ostravy - a zase trochu jinak

    19.8.2020

    V sobotu 15. srpna 2020 se pod vedením Lenky Lenočky Pospíšilové konala už třetí exkurze za atmosférou Ostravy. Stejně jako předchozí dvě nesla název Bo!!! Aj chachaři su fajni. V tomto kdysi černém městě, kde se žije tak nějak jinak, je stále co objevovat. Zjistíte to hned z dalších řádků. 

    Začali jsme přesně podle itineráře přesunem trolejbusem z hlavního nádraží k Zoo, kde měl být výstup na Haldu Ema. Ovšem, když nás trolejbus vyklopil hned vedle sochy Věry Špinarové, kterou dle debaty ve vlaku chtěli vidět všichni, změnili jsme pořadí trasy. Více...

  • Rezervace divokých koní se stala součástí nově vyhlášené národní přírodní památky

    19.8.2020

    Konemlada Rezervace divokých koní, zubrů a praturů se stala součástí nově vyhlášené Národní přírodní památky Mladá. Ta se nachází v bývalém vojenském prostoru Milovice na území o rozloze 1245 hektarů. Národní přírodní památka je zřízena k ochraně cenných lučních a lesních ekosystémů a biotopů vzácných a ohrožených druhů rostlin, jako je například hořec křížatý, a také živočichů, jako je listonoh letní, žábronožka letní nebo modrásek hořcový Rebelův. „Právě s vytvářením a údržbou biotopů pro tyto organismy pastva velkých kopytníků od roku 2015 velmi úspěšně pomáhá,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina. Více...

  • Chystá se šestý ročník odborné konference Naše příroda. Tématem budou louky, pastviny a trávníky

    3.8.2020

    KonferenceNení louka jako louka, není pastvina jako pastvina a není trávník jako trávník. Pastva může být vhodným nástrojem ochranářského managementu, ale také naprosto devastujícím způsobem hospodaření. Jak uchovat spousty cenných nelesních ploch, na nichž se dnes hospodařit nevyplatí? Lze vrátit louky tam, kde v minulosti zmizely, ať již proto, že byly rozorány, nebo beznadějně zarostly hustým křovím? 

    Pořadatelé ze spolku Naše příroda z. s. srdečně zvou na 6. ročník odborné konference Naše příroda, která proběhne v úterý 24. listopadu v Olomouci. Tématem letošního ročníku budou Louky, pastviny a trávníky. Bližší informace a registrace: www.konferencepriroda.cz.

« Novější | Starší »