Osmý republikový sraz Přátel přírody proběhl ve Vlašimi

Čtyři dny setkávání s lidmi, přírodou a historií v kraji pod Blaníkem

V neděli 13. října 2019 skončilo ve středočeské Vlašimi Setkání Přátel přírody. Čtyřdenní celostátní sraz v kraji pod horou Blaník uspořádal pro své členy a příznivce stejnojmenný spolek. Pozvání na osmý ročník akce, jejíž náplní je setkávání s lidmi, přírodou a historií navštívených míst, využilo 60 účastníků z celého Česka. V předchozích letech se Přátelé přírody spolu v rámci Setkání podívali například do Rýchorských nebo Jizerských hor, do Prahy či na Vysočinu.

Letošní výroční sraz vypukl ve čtvrtek 10. října v podvečer a nabídl účastníkům bohatý program v podobě turistických výletů údolím Blanice na hrad Český Šternberk, na vrchol Blaníku do Benešova a na zámek Konopiště. S prací vlašimské pobočky Českého svazu ochránců přírody se seznámili v Podblanickém ekoncentru se záchrannou stanicí handicapovaných živočichů, při exkurzi do Jinošovského údolí nebo do vlašimského zámeckého lesoparku. Organizátoři oslovili i místní amatérské astronomy, a tak proběhla noční návštěva na hvězdárně za městem. Vše doplnilo sportovní a relaxační vyžití přímo ve Sporthotelu v podobě sauny a bazénu, a také sobotního turnaje v bowlingu. Ti, kdo myslí dopředu, mohli využít dvou běhů výtvarné dílny věnované vánočním ozdobám z korálků. Během čtyř dní byl ale dostatek času i na individuální program, posezení s přáteli, co se rok neviděli, a seznamování s ostatními.

Páteční večer byl speciální. Účastníci Setkání si při něm připomněli 25. výročí obnovení celostátního spolku Přátel přírody v Českých zemích. K tomu došlo v roce 1994, kdy vzniklé občanské sdružení navázalo na prvorepublikový spolek Přátel přírody (založený 1921), jehož činnost bohužel přerušily dvě po sobě jdoucí totality. Všichni účastníci se sešli na oslavě se spoustou jídla, pití, zábavy a s živou hudbou, o kterou se postarali kytaristé z řad účastníků. 

V neděli dopoledne zasedla valná hromada spolku Přátelé přírody, z. s., zatímco ostatní, co nespěchali domů, si ještě mohli projít ta místa, která ve Vlašimi nestihli objevit, nebo se na některá znovu vrátit. A tím skončilo letošní Setkání, zatím nejpočetnější v osmileté historii společných srazů. Povedlo se po všech stránkách.

"Bylo nám ctí přijmout takovouto vnímavou skupinu. Obdivuji Váš turistický rozsah, který jste za víkend na Podblanicku stihli. Přejeme Vašemu spolku klidné kroky českou přírodou a jasnou oblohu!" Jan Urban, Vlašimská astronomická společnost, o.p.s.

"Děkujeme, jsme rádi, že se vám u nás líbilo! Přijeďte zas." Kateřina Červenková, Český svaz ochránců přírody Vlašim

Ochutnávka fotek ze Setkání Přátel přírody 2019

Autory fotek jsou Helena Polášková, Jaromír Petružálek a Hynek Pečinka. Více fotek je v našem fotoalbu na https://www.zonerama.com/Prateleprirody/Album/5687068


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(2)

Aktuality

  • 10. výroční konference NFI v Heerlenu v Nizozemsku

    23.9.2024

    460739169_930533589118475_4480450381209075603_n

    460862449_930534102451757_4583998205332442998_n

    Ohlédnutí za již 10. výroční konferencí NFI v Heerlenu v Nizozemsku, které se zúčastnil Mirek Prokeš. Přátelé z Nizozemska, kteří se  zúčastnili této nezapomenutelné události, posílají srdečné pozdravy a poselství všem: „Ve světě, kde konflikty stále vrhají stín, jsme jednotní v našem závazku k lepší budoucnosti. Dnes byl podán mírový návrh, který symbolizuje naši kolektivní snahu ukončit války v Evropě i mimo ni. Společně věříme v sílu přírody a lidstva, která podporuje harmonii." Další ročník se již začíná připravovat, podrobnosti o konferenci se brzy dozvíme od Mirka! Další fotky jsou zde:#NFIConference #Heerlen2024 #WeekendVibes #naturefriendstogheter #naturefriendsinternational

     460933270_930533862451781_6360068084892522742_n460852888_930534325785068_8967279605953712706_n

  • Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    15.8.2024

    2188452971

    Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    Přednášky či noční exkurze nabídne program Netopýřích nocí. Akce se mezi 17. srpnem a 20. zářím budou konat na více než 50 místech v Česku, informovali organizátoři v tiskové zprávě. Mezinárodní noc pro netopýry pořádají Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s řadou památek, muzeí a nevládních organizací. „Letos zveme na celkem 53 netopýřích nocí. Na lokalitách atraktivních pro lidi i letouny, jako jsou hrady, zámky, jeskyně nebo staré parky, se lidé mohou těšit na hravé aktivity pro děti, přednášky, besedy i vycházky s odborníky a rovněž na ukázky metod výzkumu netopýrů s pomocí ultrazvukových detektorů či odchytu do sítí. Na řadě míst nebudou chybět ani oblíbená blízká setkání s ochočenými handicapovanými netopýry,“ uvedla koordinátorka akce Jana Vandrovcová.

    Život netopýrů může být mnohdy úzce spjat s lidskými životy. Netopýří úkryty se mohou nacházet v nejrůznějších budovách, včetně panelových a rodinných domů, ve starých stromech v parcích a zahradách. Nejvíce ohrožuje netopýry zánik jejich tradičních úkrytů. „Problematické jsou rekonstrukce budov, rozsáhlá kácení vzrostlých stromů či nešetrné zásahy a rušení na zimovištích. Dlouhodobě se proto kromě monitoringu a praktických opatření zaměřujeme na seznamování široké veřejnosti se způsobem života netopýrů a možnostmi nekonfliktního soužití s nimi,“ dodala Vandrovcová.

    Lidé si v rámci programu mohou prohlédnout handicapované netopýry, poslechnout si přednášky o jejich životě anebo jít na vycházku s ultrazvukovým detektorem ke sledování lovecké aktivity volně žijících netopýrů. Pro děti je připravený na některých místech i naučný film. Na některé akce je nutné se registrovat dopředu. Podrobný program mohou lidé najít na webu akce.

    Zdroj: archiv ČESON

  • Nadměrný turismus: výstava ve Vídni Architekturzentrum Ausstellungs halle 2

    26.6.2024

    Wg3focrw

    Cestovní ruch se po desetiletí neustále zintenzivňuje a stal se nedílnou součástí našeho západního životního stylu. Přinesl přidanou hodnotu, prosperitu a kosmopolitnost i do těch nejodlehlejších oblastí a zabránil tak migraci. To je kladná stránka cestovního ruchu. Na druhou stranu existují negativní efekty, jako je dav lidí, velké dopady na životní prostředí a rostoucí ceny pozemků. Turistická centra trpí přílivem návštěvníků, zatímco jiná místa jsou upozaděna. Komunity jsou rozdělené: na jedné straně těží z cestovního ruchu, na druhé straně si stále více uvědomují nežádoucí vedlejší efekty. A vzhledem k tomu, že cestovní ruch závisí na počasí více než jiná ekonomická odvětví, je překvapivé, že změna klimatu je zde často stále okrajovou záležitostí. Pomocí jasných ilustrací, příkladů a údajů výstava, mimo jiné, ukazuje: interakce mezi cestovním ruchem a ekonomickým růstem, rostoucími emisemi CO2 nebo vysídlením místního obyvatelstva prostřednictvím eskalace bydlení a životních nákladů – i když se turistické ubytování stále více stává investiční nemovitostí. 

    Z newsletteru Naturfreunde Internationale

« Novější | Starší »