Přátelům přírody je letos 125 let

Výročí si připomenou po celém světě, oslavy proběhnou i v Česku

Na rok 2020 připadá 125. výročí založení hnutí Přátel přírody. Dne 22. března 1895 nechal vídeňský učitel Georg Schmiedl (rodák z moravského Prostějova) v místních novinách otisknout inzerát, vyzývající k založení „turistické skupiny“. Prvního výletu se 14. dubna 1895 zúčastnilo 260 zájemců. Skupina byla po svém založení následně 16. září 1895 úředně zaregistrována v rakouské Vídni pod názvem „Turistický svaz Přátelé přírody“ (Touristenverein Die Naturfreunde).

Toto jubileum oslaví nejen Rakušané, ale i celé mezinárodní hnutí, do něhož se mezitím Přátelé přírody rozrostli. Hlavní oslavy proběhnou právě ve Vídni, a to po celý týden od 13. do 21. června 2020. Navazovat budou oslavy v dalších státech všech světadílů, kde hnutí působí. Společným datem, kolem nějž se oslavné akce soustředí, je 16. září jako připomínka dne oficiálního vzniku celého hnutí. O víkendu 18. – 20. září 2020 se svými akcemi zapojí i čeští Přátelé přírody v několika krajích Česka a pozvou k nim širokou veřejnost. Mimochodem, v Českých zemích vznikla po té vídeňské celosvětově historicky třetí skupina Přátel přírody, a to v roce 1897 v Trnovanech u severočeských Teplic.

Připomínka 125. výročí bude podporována i na sociálních sítích. Mezinárodní střešní organizace Přátel přírody, Naturefriends International (NFI), u příležitosti jubilea připravila kampaň s názvem „125 aktivit pro udržitelný rozvoj“. Ta představí paletu činností, které se hnutí za dobu své existence věnovalo či právě věnuje a jejímž společným jmenovatelem je příspěvek k trvale udržitelnému rozvoji. Od poloviny ledna 2020 bude NFI třikrát týdně zveřejňovat na svém Facebooku a Instagramu pod hashtagem #Naturefriends125activities po jedné aktivitě Přátel přírody.

Můžete se tak inspirovat, jaké neobyčejné věci dělali a dělají Přátelé přírody v různých zemích za dobu své jedenačtvrt století trvající existence.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Víte, co se zrovna děje u německých Přátel přírody? Přečtěte si jejich newsletter!

    19.11.2018

    © Rolf Handke / pixelio.de Listopadový newsletter Naturfreunde Deutschlands, neboli německých Přátel přírody, přináší aktuální informace o tom, co hýbe spolkem našich západních kolegů. Zvou na demonstrace na podporu ochrany klimatu, které jsou svolány i s jejich účastí na 1. prosinec do Kolína nad Rýnem a Berlína. Upozorňují na petici Evropské unii volající po lepší ochraně evropských vodních ploch a toků. Pořádají odborný panel u příležitosti 200 let od narození Karla Marxe, kde budou probírány jeho zelené myšlenky. A v neposlední řadě lákají lyžaře na čtyřdenní zimní outdoorový tábor do horního Bavorska. Celý newsletter najdete na tomto odkazu.

  • Všechny chutě polských Mazur ochutnají Přátelé přírody na svém letním zájezdu. Přidejte se i vy!

    13.11.2018

    Přidejte se i vy na náš letní zájezd za krásami severovýchodu Polska, zve všechny zájemce o přírodu, historii a kulturu oblasti kolem Mazurských jezer spolek Přátelé přírody z. s., který právě tam míří v červenci 2019 se svým autobusem.

    "Během pěti dnů pobytu na Mazurách poznáme přírodní krásy z vodní hladiny, když se poplavíme po soustavě zdejších jezer, dotkneme se historie křižáckých hradů i novodobých opevnění, ochutnáme místní zvláštní kuchyni, objevíme zdejší specifickou přírodu, pojedeme k moři," lákají organizátoři. Zájemci, bližší propozice a návod na přihlášení najdete zde.

  • Labutě malé se po mnoha letech objevily na střední Moravě

    13.11.2018

    Dscn8284-labut-mala Labutě malé se u nás objevují pouze výjimečně. V těchto dnech se dvě objevily na Moravičanském jezeře u Mohelnice na Šumpersku. Ornitologové a pozorovatelé ptáků jsou nadšeni, protože na střední Moravě je neviděli 17 let. 

    Labutě malé žijí v tundře na severu Ruska v mokřadech při Severním ledovém oceánu. Na zimu táhnou na pobřeží Německa, Velké Británie a Irska. Od střední Evropy se zatoulávají jen velmi ojediněle. Na střední Moravě se naposledy objevilo 20 labutí malých v roce 2001, a to rybníce u Šumvaldu. Celý článek...

« Novější | Starší »