Přátelům přírody je letos 125 let

Výročí si připomenou po celém světě, oslavy proběhnou i v Česku

Na rok 2020 připadá 125. výročí založení hnutí Přátel přírody. Dne 22. března 1895 nechal vídeňský učitel Georg Schmiedl (rodák z moravského Prostějova) v místních novinách otisknout inzerát, vyzývající k založení „turistické skupiny“. Prvního výletu se 14. dubna 1895 zúčastnilo 260 zájemců. Skupina byla po svém založení následně 16. září 1895 úředně zaregistrována v rakouské Vídni pod názvem „Turistický svaz Přátelé přírody“ (Touristenverein Die Naturfreunde).

Toto jubileum oslaví nejen Rakušané, ale i celé mezinárodní hnutí, do něhož se mezitím Přátelé přírody rozrostli. Hlavní oslavy proběhnou právě ve Vídni, a to po celý týden od 13. do 21. června 2020. Navazovat budou oslavy v dalších státech všech světadílů, kde hnutí působí. Společným datem, kolem nějž se oslavné akce soustředí, je 16. září jako připomínka dne oficiálního vzniku celého hnutí. O víkendu 18. – 20. září 2020 se svými akcemi zapojí i čeští Přátelé přírody v několika krajích Česka a pozvou k nim širokou veřejnost. Mimochodem, v Českých zemích vznikla po té vídeňské celosvětově historicky třetí skupina Přátel přírody, a to v roce 1897 v Trnovanech u severočeských Teplic.

Připomínka 125. výročí bude podporována i na sociálních sítích. Mezinárodní střešní organizace Přátel přírody, Naturefriends International (NFI), u příležitosti jubilea připravila kampaň s názvem „125 aktivit pro udržitelný rozvoj“. Ta představí paletu činností, které se hnutí za dobu své existence věnovalo či právě věnuje a jejímž společným jmenovatelem je příspěvek k trvale udržitelnému rozvoji. Od poloviny ledna 2020 bude NFI třikrát týdně zveřejňovat na svém Facebooku a Instagramu pod hashtagem #Naturefriends125activities po jedné aktivitě Přátel přírody.

Můžete se tak inspirovat, jaké neobyčejné věci dělali a dělají Přátelé přírody v různých zemích za dobu své jedenačtvrt století trvající existence.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Ještě máme pár volných míst na 9. ročníku Setkání Přátel přírody

    22.8.2021

    Napotřetí už se nám to deváté Setkání Přátel přírody určitě povede zorganizovat! Z loňského října a letošního jara jsme ho kvůli čínskému koronaviru museli dvakrát přesunout, ale termín 30. září – 3. října 2021 už se zdá neprůstřelný a všichni zájemci budou moct dorazit do Chocně na celostátní sraz našeho spolku.

    Pokud zatím nejste přihlášeni a chtěli byste strávit prodloužený víkend s lidmi z různých koutů Česka, které spojují společné zájmy, jste vítáni! Na Setkání připravujeme program složený z kratší i delší turistiky do okolí Chocně a povodí Orlice, exkurzí, večerního vyžití v podobě bowlingu, zpěvů u kytar, tematických filmů i povídání se starými přáteli a novými přítelkyněmi. Propozice a přihlášky zde.

  • Přátelé přírody Praha zvou na cykloturistické putování jižními Čechami

    22.8.2021

    V termínu pátek 24. až úterý (svátek) 28. 9. 2021 se uskuteční už 63. ročník turistické akce Stezka, k níž pražští Přátelé přírody přispějí svou cyklotrasou vedoucí jižními Čechami. Pojedeme přátelskou a příjemnou krajinou, skoro vždy po vyznačených cyklotrasách nebo stezkách či místních komunikacích té nejnižší třídy, občas terénem, tj. po kvalitních polních a lesních cestách, vyhýbáme se frekventovaným a hlavním silnicím. Pojedeme středočeskou a jihočeskou krajinou, nejprve projedeme Posázavím na jih, pak k Lužnici, pro změnu Qltavě a nakonec k Otavě stříbropěnné. Denní trasy nedlouhé, aby bylo dost času na poznávací aktivity a vychutnávání. Podrobnosti k trase a podmínky pro přihlášení najdete tady.

  • Ekolist.cz: Co nás do konce století čeká? Kvůli suchu mohou hladiny českých řek poklesnout až o 40 %

    17.8.2021

    Zdroj: Povodí Odry Evropu čeká do konce století nebývalé sucho. Podle nejpesimističtějších odhadů klesnou hladiny českých řek až o 40 %, což bude mít drtivý vliv nejen na pitnou vodu a rozmanitost živočichů žijících v naší přírodě, ale také na zemědělství, energetiku či průmysl. Vysoušení půdy má za následek i ničivější povodně po přívalových deštích.

    Od roku 1980 u nás živelní katastrofy způsobily škody v hodnotě 308 miliard korun, což je v přepočtu na obyvatele jeden z nejvyšších výsledků v Evropě. Řešením je obnovování přirozených funkcí krajiny, péče o vodní toky či promyšlená výsadba lesů. Více...

« Novější | Starší »