Přátelům přírody je letos 125 let

Výročí si připomenou po celém světě, oslavy proběhnou i v Česku

Na rok 2020 připadá 125. výročí založení hnutí Přátel přírody. Dne 22. března 1895 nechal vídeňský učitel Georg Schmiedl (rodák z moravského Prostějova) v místních novinách otisknout inzerát, vyzývající k založení „turistické skupiny“. Prvního výletu se 14. dubna 1895 zúčastnilo 260 zájemců. Skupina byla po svém založení následně 16. září 1895 úředně zaregistrována v rakouské Vídni pod názvem „Turistický svaz Přátelé přírody“ (Touristenverein Die Naturfreunde).

Toto jubileum oslaví nejen Rakušané, ale i celé mezinárodní hnutí, do něhož se mezitím Přátelé přírody rozrostli. Hlavní oslavy proběhnou právě ve Vídni, a to po celý týden od 13. do 21. června 2020. Navazovat budou oslavy v dalších státech všech světadílů, kde hnutí působí. Společným datem, kolem nějž se oslavné akce soustředí, je 16. září jako připomínka dne oficiálního vzniku celého hnutí. O víkendu 18. – 20. září 2020 se svými akcemi zapojí i čeští Přátelé přírody v několika krajích Česka a pozvou k nim širokou veřejnost. Mimochodem, v Českých zemích vznikla po té vídeňské celosvětově historicky třetí skupina Přátel přírody, a to v roce 1897 v Trnovanech u severočeských Teplic.

Připomínka 125. výročí bude podporována i na sociálních sítích. Mezinárodní střešní organizace Přátel přírody, Naturefriends International (NFI), u příležitosti jubilea připravila kampaň s názvem „125 aktivit pro udržitelný rozvoj“. Ta představí paletu činností, které se hnutí za dobu své existence věnovalo či právě věnuje a jejímž společným jmenovatelem je příspěvek k trvale udržitelnému rozvoji. Od poloviny ledna 2020 bude NFI třikrát týdně zveřejňovat na svém Facebooku a Instagramu pod hashtagem #Naturefriends125activities po jedné aktivitě Přátel přírody.

Můžete se tak inspirovat, jaké neobyčejné věci dělali a dělají Přátelé přírody v různých zemích za dobu své jedenačtvrt století trvající existence.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Mít, nebo nemít ve městě pod okny vysazené stromy? Dokumentární film říká, že jednoznačně ano

    12.2.2023

    Zasadmese Mají pravdu ti, kteří si užívají bydlení uprostřed zeleně s vůní květů, za zpěvu ptactva a přírodou na dosah? Nebo spíš ti, kterým vadí spadané listí a chtěli by raději místo stromů parkovací místa pro auta? Půlhodinový dokumentární film Zasaďme se o stromy dává zapravdu těm prvním.

    Vysvětluje, jak důležitou úlohu stromy ve veřejném prostoru plní, a také veřejnosti sděluje, že sama může usilovat o lepší a kvalitnější péči o stromy. Autorem filmu Zasaďme se o stromy je Ivan Stříteský - srdcař, který se o problémy zajímá do hloubky a svými filmy udělal pro ochranu přírody a krajiny tolik, jako málokdo jiný v Česku. Film je zdarma k dispozici na Youtube, kde ho můžete zhlédnout i vy.

  • HlidaciPes.org: Za rok v Česku zmizelo 1 500 hektarů půdy. Její větší ochrana v ústavě ale spíše nebude

    2.2.2023

    Zdroj: Ekolist.cz Ministerstvo životního prostředí by rádo do české ústavy prosadilo větší ochranu vody a půdy. V připomínkovém řízení se však k návrhu ústavního zákona sešlo množství kritiky, podle níž by změna mohla přinést spíše komplikace. Faktem ovšem je, že orná půda v Česku mizí značnou rychlostí – jak potvrzuje aktuální zpráva o stavu životního prostředí v Česku.

    Například podle mínění Nejvyššího soudu „ochrana půdy i vody je jednoznačně zaručena již nyní stávajícím textem“, v pasáži, kde ústava mluví o tom, že „stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství“. Návrhem by se přesto měla zabývat vláda. VÍCE...

  • Fanoušci ptáků zvou na vycházky ke Světovému dni mokřadů

    23.1.2023

    Česká společnost ornitologická srdečně zve na oslavu Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února a připomíná výročí podepsání Ramsarské úmluvy o mokřadech v roce 1971. Mokřady mají mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva. U příležitosti jejich Světového dne připravili profesionální i amatérští ornitologové z ČSO rekordních 30 vycházek do nejrůznějších mokřadních lokalit, spadajících pod ochranu Ramsarské úmluvy. Konají se na nejrůznějších místech Česka.

    Většina akcí se uskuteční o daném víkendu, je ale i pár výjimek - první vycházka proběhne již 28. ledna, poslední 4. března. Jejich seznam a průběžně aktualizované informace k nim najdou zájemci na stránkách ČSO.

« Novější | Starší »