Mezinárodní den Přátel přírody: Oslavujeme 125. výročí svého hnutí

PRAHA/OLOMOUC, 15. 9. 2020 - Před jeden a čtvrt stoletím, 16. září 1895, byla v rakouské Vídni založena turistická skupina Přátelé přírody (Naturfreunde), z níž se velmi rychle rozrostlo stejnojmenné mezinárodní hnutí, jehož členové dnes působí na všech obydlených světadílech naší společné planety. O víkendu 18. – 20. září si toto výročí nejrůznějšími způsoby připomenou.

Už od počátku nešlo Přátelům přírody jen o turistiku. Klíčovým zájmem hnutí vždy byl udržitelný rozvoj společnosti v souladu s potřebami životního prostředí. Za těch 125 let historie jejich hnutí se Přátelé přírody snažili tyto cíle uvádět do praxe tisíci drobných místních, národních, ale i celosvětových aktivit. Zasazovali a zasazují se o volný přístup do krajiny, rozvoj ekologicky a sociálně příznivého cestování a nabídek pro smysluplné trávení volného času. Jsou aktivní v ochraně přírody a životního prostředí, prosazování klimatické spravedlnosti a mezinárodní solidarity.

Právě o víkendu 18. – 20. září proběhnou v mnoha státech světa, Česko nevyjímaje, aktivity místních skupin tohoto největšího sociálně-environmentálního hnutí připomínající jejich společné 125. výročí. Spojeny jsou značkou Mezinárodní den Přátel přírody, ale jinak je na místních skupinách, jak oslavy pojmou. Slavit se dá společnou turistikou, uspořádáním přednášky na environmentální téma nebo fotografické výstavy, koncertem, vysázením stromů či úklidem města od odpadků.

Právě touto aktivitou se v rámci kampaně Ukliďme Česko připojí k Mezinárodnímu dni Přátel přírody olomoucká skupina tohoto hnutí a na provázené vycházce podél řeky Moravy protékající městem zbaví její břehy odpadků. V podobném duchu, tedy zážitkem pro sebe s výsledkem pro komunitu, oslaví svůj svátek i další Přátelé přírody v Česku i jinde ve světě.

----

Spolek Přátelé přírody, z. s. je národní nestátní nezisková organizace, jejíž místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Zabývá se přírodou, kulturou a historií Českých zemí, poznáváním jiných krajů a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě. Dává příležitost seberealizace, aktivního trávení volného času, prostor pro dobrovolnictví a mezilidský kontakt. Náš spolek je součástí mezinárodního hnutí Přátel přírody (Naturefriends International, Naturfreunde Internationale) založeného v r. 1895. V současnosti v Česku k tomuto hnutí patří asi 600 členů působících v několika krajích.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Momentky ze Zámecké brigády Přátel přírody

    7.6.2018

    Dsc03047 Brigády spolku Přátelé přírody z. s. se pomalu stávají tradicí. V loňském roce proběhl 1. ročník a kdo se zúčastnil, jistě potvrdí, že se akce velice po všech stránkách vydařila. Práce nám šla od ruky, poznali jsme se lépe navzájem, užili legraci a ještě se kochali krásnou přírodou Orlických hor.. Stejně tak tomu bylo na druhém ročníku - 24. - 27. května na Slapech, kde jsme opět spojili příjemné s užitečným. Sešli jsme se po nějaké době, odvedli kus dobré práce a poznali krásný kraj středního Povltaví,  kolébku trampingu – hnutí, které stejně jako my upřednostňuje trávení času s kamarády ve volné přírodě. Za skvělou organizaci děkujeme Hance Plavcové a za výborné nasazení všem brigádníkům. Výběr fotek ze Zámecké brigády nejdete zde.

  • Světový den životního prostředí: NE plastům!

    4.6.2018

    Gp0stqroy_medium_res-wm Na úterý 5. června připadá Světový den životního prostředí. Letošním tématem tohoto svátku, vyhlášeného OSN, je "Ne plastům!" Generální tajemník Spojených národů, António Guterres, při této příležitosti prohlásil:

    "Zdravá planeta je důležitá pro prosperující a mírovou budoucnost. O ochranu našeho jediného domova bychom se měli přičinit my všichni. Někdy je ale těžké zjistit, co je třeba udělat a kde je třeba začít. Proto máme k letošnímu světovému dni jen jeden požadavak: Zbavme se znečištění plasty!" Celé poselství zde. Stránku Světového dne životního prostředí najdete tady.

  • IYNF Workcamp Hand in Hand: Call for participants

    30.5.2018

    Wrkcamp After 4 years since the last workcamp, the International Young Naturefriends (IYNF) decided to go back to work "Hand in Hand" with volunteers and organise a new one. This workcamp won’t only serve the basic purpose of improving the life of the local community but also it will follow the IYNF topic of 2017 “Borderfree Solidarity”. As a participant of this workcamp you will have an opportunity to interact with young refugees living in Frankfurt and together work on a common goal.

    For more details read the call! Apply here! The deadline is 9th June 2018 (midnight)

« Novější | Starší »