Mezinárodní den Přátel přírody: Oslavujeme 125. výročí svého hnutí

PRAHA/OLOMOUC, 15. 9. 2020 - Před jeden a čtvrt stoletím, 16. září 1895, byla v rakouské Vídni založena turistická skupina Přátelé přírody (Naturfreunde), z níž se velmi rychle rozrostlo stejnojmenné mezinárodní hnutí, jehož členové dnes působí na všech obydlených světadílech naší společné planety. O víkendu 18. – 20. září si toto výročí nejrůznějšími způsoby připomenou.

Už od počátku nešlo Přátelům přírody jen o turistiku. Klíčovým zájmem hnutí vždy byl udržitelný rozvoj společnosti v souladu s potřebami životního prostředí. Za těch 125 let historie jejich hnutí se Přátelé přírody snažili tyto cíle uvádět do praxe tisíci drobných místních, národních, ale i celosvětových aktivit. Zasazovali a zasazují se o volný přístup do krajiny, rozvoj ekologicky a sociálně příznivého cestování a nabídek pro smysluplné trávení volného času. Jsou aktivní v ochraně přírody a životního prostředí, prosazování klimatické spravedlnosti a mezinárodní solidarity.

Právě o víkendu 18. – 20. září proběhnou v mnoha státech světa, Česko nevyjímaje, aktivity místních skupin tohoto největšího sociálně-environmentálního hnutí připomínající jejich společné 125. výročí. Spojeny jsou značkou Mezinárodní den Přátel přírody, ale jinak je na místních skupinách, jak oslavy pojmou. Slavit se dá společnou turistikou, uspořádáním přednášky na environmentální téma nebo fotografické výstavy, koncertem, vysázením stromů či úklidem města od odpadků.

Právě touto aktivitou se v rámci kampaně Ukliďme Česko připojí k Mezinárodnímu dni Přátel přírody olomoucká skupina tohoto hnutí a na provázené vycházce podél řeky Moravy protékající městem zbaví její břehy odpadků. V podobném duchu, tedy zážitkem pro sebe s výsledkem pro komunitu, oslaví svůj svátek i další Přátelé přírody v Česku i jinde ve světě.

----

Spolek Přátelé přírody, z. s. je národní nestátní nezisková organizace, jejíž místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Zabývá se přírodou, kulturou a historií Českých zemí, poznáváním jiných krajů a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě. Dává příležitost seberealizace, aktivního trávení volného času, prostor pro dobrovolnictví a mezilidský kontakt. Náš spolek je součástí mezinárodního hnutí Přátel přírody (Naturefriends International, Naturfreunde Internationale) založeného v r. 1895. V současnosti v Česku k tomuto hnutí patří asi 600 členů působících v několika krajích.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Nakupujete na internetu? Můžete nám tím přispět na naši činnost - a nebude vás to stát ani korunu navíc

    14.8.2017

    Grafika-2 Chtěli byste nám pomoci, ale nemůžete si dovolit posílat pravidelný příspěvek? Nevadí, můžete nás podpořit aniž by vás to něco stálo. Pokud alespoň občas nakupujete na internetu, zkuste to přes portál www.givt.cz! Najdete na něm přes 800 nejznámějších e-shopů - můžete si koupit třeba plavky, kolo, zmrzlinu nebo dokonce letní dovolenou a naše organizace vždy dostane příspěvek.

    Zkuste do svého oblíbeného eshopu jít o jeden klik "déle", přes odkaz, který nám z vašeho nákupu zajistí drobný příspěvek od prodejce. Tím podpoříte naši činnost a vás to nebude stát ani korunu navíc. Děkujeme. Jak to funguje, najdete zde.

  • Alpinkader jede do indických Himálají

    9.8.2017

    Alpinkader_flughafen1 Tři roky se připravovali členové týmu Alpinkader rakouských Přátel přírody na poslední etapu svého výcviku – závěrečnou expedici. Ta byla odstartována 31. července, kdy tato pětičlenná skupina odletěla do indického Dillí. Čeká ji nejprve dlouhá cesta na sever Indie. Cílem mladého týmu, jehož členové mají mezi 21 a 31 lety, je zdolat několik dosud nedobytých pětitisícovek v údolí Zanskar, které leží v trojúhelníku mezi Indií, Pákistánem a Čínou a patří k Himálajím.

    Vysoké vrcholy dosud nepřístupných hor prověří dovednosti, které tým Alpinkader doposud trénoval „jen“ v rakouských Alpách. Po návratu expedice, který je plánován na 31. srpna, vás budeme informovat, jak se jí to podařilo.

  • Začal česko-rakouský týden Přátel přírody s poznáváním Olomoucka pěšky i na kole

    7.8.2017

    20664432_1629495640456065_182848941721300776_n V sobotu 5. srpna odstartoval týdenní cyklus vycházek a vyjížděk do bližšího a vzdálenějšího okolí Olomouce. Místní skupina spolku Přátelé přírody, Malá liška, po městě, kde působí, a po dalších zajímavých koutech Olomouckého kraje provází své rakouské kolegy, Přátele přírody z vídeňské čtvrti Penzing.

    Těch přijelo do Olomouce jedenáct a během týdne se ke společným aktivitám českých a rakouských Přátel přírody přidají nejen místní členové, ale může to být kdokoli. Všechny výlety a vycházky jsou otevřeny i pro veřejnost, stačí se včas přihlásit. Více zde...

« Novější | Starší »