Cyklosjezd řeky Moravy očima německých Přátel přírody

Vraťme se na chvíli na začátek měsíce května. V tomto termínu proběhlo společné česko-německé cykloputování podél řeky Moravy. Setkali se na něm Přátelé přírody z Prahy a německého Schriesheimu a pokračovali tak v přátelství navázaném v předchozích letech, kde spolu například sjížděli jihočeskou Otavu. Tentokrát šlo pozvání ke společné akci z české strany, a to na hvězdicové cyklistické putování "Stezka" pořádané Turistickým akademickým klubem.

Pražské Přátele přírody doplnili dva členové těch schriesheimských a vyrazili spolu na pětidenní cestu ze severu na jih Moravy podél stejnojmenné řeky. Přinášíme záznamy z cesty, které si vedl jeden z německých účastníků Johannes Hüsing. Text přeložil vedoucí akce, Miroslav Prokeš, Přátelé přírody Praha.

4. května 2018

S přestupem v Ústí nad Orlicí dorážíme vlakem do Lichkova na polské hranici. Tam kromě některých známých tváří se také setkáváme se třemi Přáteli přírody z Jablonce nad Nisou. Vidíme Králický Sněžník, který se nazývá v polštině "Trojmórski Wierch", neboť je rozvodím mezi Severním, Baltským a Černým mořem. Tam pramení Morava, která se k naší trase brzy přidává jako potůček.

Na rušných silnicích si brzy uvědomíme, že zdejší řidiči běžně praktikují předjíždění v protisměru s různou dovedností, ale snaží se stále znovu. V Hrabové zastavujeme u českobratrského kostela, postaveného před téměř 100 lety ve funkcionalistickém slohu.

V Úsově, cíli etapy, nás vítá hrad přestavěný na zámek. Zrekonstruovaná synagoga svědčí o době, kdy se tu každý čtvrtý obyvatel hlásil k judaismu. V klubovně střeleckého kroužku základní školy si můžeme rozložit spací pytle, zatímco na školním hřišti nás vítají lampionovým průvodem, dechovkou, táborákem a ohňostrojem.

5. května 2018
 
Dnes nás zase vítá řeka Morava svými meandrujícími rameny s lužními lesy, v nichž čas od času na nás zahvízdá žluva. České království mělo svůj zlatý věk dříve než Nizozemí či italské městské státy; podobně se tu však jejich občanská pýcha manifestovala tím, že nejvyšší věže nemusely nutně patřit kostelům. V Litovli, městě s 10 000 obyvateli, je radniční věž vyšší než pyšná radnice v Augsburgu. Střední škola, kam chodil symbol protifašistického odporu Jan Opletal, je v parku, který musel být obnoven po tornádu z roku 2004, jak nám připomíná obelisk.

Po obědě v Olomouci, která má mnoho architektonických pokladů, zůstává příliš málo času. Počítáme sochy světců na největším morovém sloupu, jehož výstavba trvala 38 let. Pokračujeme k improvizovanému dostaveníčku s přítelem přírody Květošem, který s námi předloni pádloval u nás na Neckaru a loni na Otavě a nyní nás pozval do své zahrady na moravská vína.

Naším cílem je dnes Kroměříž, která je spojena s Olomoucí jako náš Bruchsal se Speyerem: take zde je zámek a zahrady arcibiskupů. Přenocujeme ve sportovním centru v tělocvičně judistů, která je celá pokryta rohoží tatami.

6. května 2018
 
Prohlížíme si zeď, která oddělovala židovské ghetto od zbytku města, a hrady a kostely. Namísto zahrad (světové dědictví UNESCO) navštěvujeme zahradní veletrh Floria. Naprosto originálním shledáváme květinové aranže připomínající slavné osobnosti české historie: Gregor Mendel je poctěn mozaikou z hrachoru, Tomáš Baťa kvítím ve tvaru boty a Karel Gott je asi inspirován příjmením v němčině: květy tvoří boží oko v trojúhelníku.

Baťa formoval nejen nohy milionů zákazníků, ale i krajinu. Ve Zlíně a okolí vybudoval nejen továrnu na výrobu obuvi, ale také zpracování kaučuku, koželužnu a elektrárnu. Pro dopravu hnědého uhlí do ní byl vykopán kanál o délce 80 km, podél něhož nyní jedeme. Vděčně kvitujeme perfektně vyasfaltované cyklostezky, inline bruslaři tlačí kočárky do restaurační zahrádky, která by bez této rekreační infrastruktury neexistovala.

Při další přestávce se koupáme v písníku. Velké haló tu budí jezdec na vysokém kole, který jedné z nás nakrátko zapůjčí svůj vehikl. Přenocujeme v DDM ve Strážnici.

7. května 2018
 
Nejprve se dostaneme k výklopníku hnědého uhlí na Baťově kanálu. V jeho věži se naklápěly železniční vagony a uhlí sklouzlo do 38 metrů dlouhých člunů. Věž výklopníku byla renovována, informační tabule objasňují historii a technologie. Ten, kdo tehdy zakládal kanál, ani netušil, že jednou bude státní hranicí, ale teď je na druhém břehu Slovensko, kam nakrátko zajíždíme. Pak už tvoří státní hranici řeka Morava.

Po průjezdu Hodonínem přijíždíme k hradišti Mikulčice, bývalému nejstaršímu centru moci Velkomoravské říše. Ta se v raném středověku rozkládala na území mezi jezerem Balaton a Míšní. Cyril a Metoděj odsud christianizovali mnoho slovanských kmenů. Centrální osídlení na několika ostrovech u Mikulčic bylo obýváno 2000 lidmi – vojáky, hodnostáři, řemeslníky. Z rozhledny památníku lze sledovat rozlohu celé této nížinné oblasti.

V blízkosti loveckého zámečku Pohansko, na hranici s Rakouskem, lze vidět opevnění, která Československo stavělo téměř po celé hranici. Jakmile uschnul inkoust na mnichovské dohodě, pozice byly vyklizeny bez boje. V Břeclavi strávíme noc, jak nudné, na postelích turistické základny DDM Kančí obora.

Večer je hodně co probírat s našimi hostiteli a také popít něco vínka. Mnohokrát děkujeme vedoucímu pražské skupiny Mirkovi, který nám toho dokázal tolik ukázat a povídat o historii své země! Prohloubili jsme kontakty, dozvěděli jsme se hodně a jsme si jisti, že jsme se nesetkali naposled.

Pozdravy od Johannese Hüsinga, Přátelé přírody Schriesheim.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Podzimní 67. STEZKA – CYKLOTRASA Kolem Krkonoš Polskem

    7.7.2025

    20180929_135543čtvrtek 25 9. až neděle 28. 9. 2025 

    Předběžné propozice

    Co nás čeká na Stezce? Vyrazíme z Harrachova, resp. Tanvaldu na tři dny do Polska do údolí řeky Bóbr, pak přejedeme na českou stranu. Denní trasy nedlouhé, aby bylo dost času na poznávací aktivity a vychutnávání. Zlatým hřebem bude setkání se stovkami stezkařů v České Skalici a krásné babí léto.

    Noclehy na postelích a stravování v restauracích, oboje za své.

    Zpět do Prahy stezkovým zvláštním vlakem i s hytlákem na kola (vezou se bezplatně).

     

    Účastnický poplatek je 240 Kč (člen TAK 180 Kč) při včasném přihlášení a zaplacení do 10. 7., pak s přirážkou 70 Kč. jízdné zvláštním vlakem z Č. Skalice do Prahy 180 Kč včetně přepravy kola.

     

    Závazné přihlášky (jméno, příjmení, datum nar., telefon, e-mail) posílejte na mirek@pratele-prirody.cz

    a zápisné na účet Přátel přírody Praha č. 2701260867/2010

    do 10. července 2025.

    Info, dotazy, upřesnění apod.: Mirek Prokeš, 603 438 822, skype mirek.prokes

     

    Na setkání na cyklotrase Stezky se těší

    Mirek Prokeš 

  • Pozvánka: konference NFI v Temešváru

    13.5.2025
    Apuseni Kdo bude na konferenci reprezentovat naše Přátele přírody? Hledá se náš reprezentant!
    Hned po výroční konferenci NFI v Temešváru (Timisoara) nabízejí PP Rumunsko týdenní turistické putování po Transylvánii (národní parky Retezat a Apuseni s krasovou planinou Padiš). Podrobnosti jsou zde

    Vážení přátelé přírody,
    jménem představenstva NFI a organizace Naturefriends Romania vás zvu na nadcházející výroční konferenci NFI 2025 v Temešváru.
    Zapište si do kalendáře 27. září 2025 a těšíme se na vaši účast na této obohacující akci. Konferenční a ubytovací zařízení se nacházejí na stejné adrese, pouhých 5 minut od centra města, takže se můžete plně ponořit do místní atmosféry.
    Místo konání je součástí Polytechnické univerzity v Temešváru.
    Více informací o hotelu:
    Informace o hotelu Mapa Google: Casa Politehnicii 2
    Podrobné informace o navrhovaném programu, nákladech a místě konání naleznete ve formuláři Google a v přiložené pozvánce. Začněte prosím přemýšlet o své cestě a poté vyplňte tento formulář Google: https://forms.gle/uJjPoy46VePPZed56
    Důležité: Uzávěrka registrace je 15. června 2025.
    Při rezervaci vstupenek mějte prosím na paměti, že Rumunsko je o hodinu napřed oproti středoevropskému času (SEČ). Důležité informace po konferenci (začíná v pondělí 29. září): Pro ty, kteří chtějí Rumunsko dále prozkoumat, pořádá Naturefriends Timisoara 5denní výlet do Transylvánie, který zahrnuje dva Domy Naturefriends. V případě zájmu nás prosím kontaktujte.
    V případě jakýchkoli dotazů nebo potřeby další pomoci nás neváhejte kontaktovat. Těšíme se na vaši návštěvu v Temešváru!

    S pozdravem přátelským k přírodě, Elena

    Mirek Prokeš se nemůže akce zúčastnit, protože tou dobou povede cyklotrasu 67. Stezky (Jakuszyce - Jelenia Göra - Walbrzych - Trutnov - Č. Skalice)  
  • Velikonoce ve Švábsku

    8.5.2025

    Skupina před zámkem Grafeneck Během velikonočních prázdnin Přátelé přírody Praha a Mladí přátelé přírody Metzingen spolu navštívili památky a přírodu biosférické rezervace Švábský Alb. Také se zamýšleli nad tím, jak by mohla vypadat budoucí spolupráce v oblasti práce s mládeží. Základem by měly být mimo jiné aspekty udržitelného rozvoje a vzdělávání k udržitelné demokracii. Nemělo by se zanedbávat ani poznávání kultury a historie. Konkrétní koncept bude rozpracován na následné schůzce v červnu v Praze.
    I přes nabitý program a několik namáhavých dnů bylo stále spousta zábavy a očekávání účastníků byla plně naplněna.

    Úvodní foto: Skupina před zámkem Grafeneck

    Další foto k prohlédnutí: zde

Starší »