Cyklosjezd řeky Moravy očima německých Přátel přírody

Vraťme se na chvíli na začátek měsíce května. V tomto termínu proběhlo společné česko-německé cykloputování podél řeky Moravy. Setkali se na něm Přátelé přírody z Prahy a německého Schriesheimu a pokračovali tak v přátelství navázaném v předchozích letech, kde spolu například sjížděli jihočeskou Otavu. Tentokrát šlo pozvání ke společné akci z české strany, a to na hvězdicové cyklistické putování "Stezka" pořádané Turistickým akademickým klubem.

Pražské Přátele přírody doplnili dva členové těch schriesheimských a vyrazili spolu na pětidenní cestu ze severu na jih Moravy podél stejnojmenné řeky. Přinášíme záznamy z cesty, které si vedl jeden z německých účastníků Johannes Hüsing. Text přeložil vedoucí akce, Miroslav Prokeš, Přátelé přírody Praha.

4. května 2018

S přestupem v Ústí nad Orlicí dorážíme vlakem do Lichkova na polské hranici. Tam kromě některých známých tváří se také setkáváme se třemi Přáteli přírody z Jablonce nad Nisou. Vidíme Králický Sněžník, který se nazývá v polštině "Trojmórski Wierch", neboť je rozvodím mezi Severním, Baltským a Černým mořem. Tam pramení Morava, která se k naší trase brzy přidává jako potůček.

Na rušných silnicích si brzy uvědomíme, že zdejší řidiči běžně praktikují předjíždění v protisměru s různou dovedností, ale snaží se stále znovu. V Hrabové zastavujeme u českobratrského kostela, postaveného před téměř 100 lety ve funkcionalistickém slohu.

V Úsově, cíli etapy, nás vítá hrad přestavěný na zámek. Zrekonstruovaná synagoga svědčí o době, kdy se tu každý čtvrtý obyvatel hlásil k judaismu. V klubovně střeleckého kroužku základní školy si můžeme rozložit spací pytle, zatímco na školním hřišti nás vítají lampionovým průvodem, dechovkou, táborákem a ohňostrojem.

5. května 2018
 
Dnes nás zase vítá řeka Morava svými meandrujícími rameny s lužními lesy, v nichž čas od času na nás zahvízdá žluva. České království mělo svůj zlatý věk dříve než Nizozemí či italské městské státy; podobně se tu však jejich občanská pýcha manifestovala tím, že nejvyšší věže nemusely nutně patřit kostelům. V Litovli, městě s 10 000 obyvateli, je radniční věž vyšší než pyšná radnice v Augsburgu. Střední škola, kam chodil symbol protifašistického odporu Jan Opletal, je v parku, který musel být obnoven po tornádu z roku 2004, jak nám připomíná obelisk.

Po obědě v Olomouci, která má mnoho architektonických pokladů, zůstává příliš málo času. Počítáme sochy světců na největším morovém sloupu, jehož výstavba trvala 38 let. Pokračujeme k improvizovanému dostaveníčku s přítelem přírody Květošem, který s námi předloni pádloval u nás na Neckaru a loni na Otavě a nyní nás pozval do své zahrady na moravská vína.

Naším cílem je dnes Kroměříž, která je spojena s Olomoucí jako náš Bruchsal se Speyerem: take zde je zámek a zahrady arcibiskupů. Přenocujeme ve sportovním centru v tělocvičně judistů, která je celá pokryta rohoží tatami.

6. května 2018
 
Prohlížíme si zeď, která oddělovala židovské ghetto od zbytku města, a hrady a kostely. Namísto zahrad (světové dědictví UNESCO) navštěvujeme zahradní veletrh Floria. Naprosto originálním shledáváme květinové aranže připomínající slavné osobnosti české historie: Gregor Mendel je poctěn mozaikou z hrachoru, Tomáš Baťa kvítím ve tvaru boty a Karel Gott je asi inspirován příjmením v němčině: květy tvoří boží oko v trojúhelníku.

Baťa formoval nejen nohy milionů zákazníků, ale i krajinu. Ve Zlíně a okolí vybudoval nejen továrnu na výrobu obuvi, ale také zpracování kaučuku, koželužnu a elektrárnu. Pro dopravu hnědého uhlí do ní byl vykopán kanál o délce 80 km, podél něhož nyní jedeme. Vděčně kvitujeme perfektně vyasfaltované cyklostezky, inline bruslaři tlačí kočárky do restaurační zahrádky, která by bez této rekreační infrastruktury neexistovala.

Při další přestávce se koupáme v písníku. Velké haló tu budí jezdec na vysokém kole, který jedné z nás nakrátko zapůjčí svůj vehikl. Přenocujeme v DDM ve Strážnici.

7. května 2018
 
Nejprve se dostaneme k výklopníku hnědého uhlí na Baťově kanálu. V jeho věži se naklápěly železniční vagony a uhlí sklouzlo do 38 metrů dlouhých člunů. Věž výklopníku byla renovována, informační tabule objasňují historii a technologie. Ten, kdo tehdy zakládal kanál, ani netušil, že jednou bude státní hranicí, ale teď je na druhém břehu Slovensko, kam nakrátko zajíždíme. Pak už tvoří státní hranici řeka Morava.

Po průjezdu Hodonínem přijíždíme k hradišti Mikulčice, bývalému nejstaršímu centru moci Velkomoravské říše. Ta se v raném středověku rozkládala na území mezi jezerem Balaton a Míšní. Cyril a Metoděj odsud christianizovali mnoho slovanských kmenů. Centrální osídlení na několika ostrovech u Mikulčic bylo obýváno 2000 lidmi – vojáky, hodnostáři, řemeslníky. Z rozhledny památníku lze sledovat rozlohu celé této nížinné oblasti.

V blízkosti loveckého zámečku Pohansko, na hranici s Rakouskem, lze vidět opevnění, která Československo stavělo téměř po celé hranici. Jakmile uschnul inkoust na mnichovské dohodě, pozice byly vyklizeny bez boje. V Břeclavi strávíme noc, jak nudné, na postelích turistické základny DDM Kančí obora.

Večer je hodně co probírat s našimi hostiteli a také popít něco vínka. Mnohokrát děkujeme vedoucímu pražské skupiny Mirkovi, který nám toho dokázal tolik ukázat a povídat o historii své země! Prohloubili jsme kontakty, dozvěděli jsme se hodně a jsme si jisti, že jsme se nesetkali naposled.

Pozdravy od Johannese Hüsinga, Přátelé přírody Schriesheim.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Mikulášská sbírka uzavřena

    23.12.2024

    Pp-pf-25

    Naše letošní Mikulášská sbírka poslouží těm, pro které je a bude končící rok 2024 rokem hrůzných povodní. Poslouží našim přátelům ze skupiny Severští páni z Krnova. Na celostátních setkáních Přátel přírody jsme měli možnost se poznat nejen s nimi, ale i s jejich prací, s jejich plány a výsledky jejich činnosti. Proto jim nyní v těžké situaci, kdy je velká voda připravila o veškerý majetek nutný k činnosti spolku, chceme pomoct finanční podporou.

    Slovy čísel: ve sbírce se vybralo 19 400,- korun od víc jak třiceti soukromých dárců.

    Mohu tedy prohlásit, že k 26. 12. 2024 převádíme z našeho  celostátního účtu Přátel přírody na účet skupiny Severských pánů 20 000,- korun. Velké díky všem, kteří do sbírky přispěli, někteří i jako anonymní dárci.

    Našim kamarádům v Krnově v čele se Zdeňkem Choboczkem přejeme klidné vánoční svátky a do nového roku hodně sil. Snad kromě peněz pomůže i vědomí, že na vás někdo myslí a že v nouzi poznáš opravdové přátele.

    Šťastné vánoční svátky a spokojený aktivní nový rok přejeme všem Přátelům přírody (a nejen přírody)!

    Sylvie Staňková


  • Nejsme lhostejní: Mikulášská sbírka

    28.11.2024

    Mikulášská sbírka Milí přátelé,

    nikoho z Přátel přírody by nenapadlo, že naše Mikulášská sbírka, která už několikrát pomohla dobré věci ve smyslu podpory ekologických aktivit, poslouží někdy také naší členské základně. Letos jsme měli z hlediska vrtochů počasí náročný rok, který vyvrcholil tragickými záplavami na severní Moravě. Krnov patří k nejpostiženějším oblastem. Je zlé přijít o domov, přijít o zaměstnání, protože podnik je zničen, přijít o školní budovu. Z tohoto pohledu se jeví škody na volnočasovém vybavení a zařízeních možná jako méně důležité. Ale všichni dobře víme, jak je pro člověka zásadní, mít kromě všednodenních povinností i své volnočasové radosti. A pokud se jedná o smysluplně využitý volný čas u dětí, je to ještě mnohem důležitější. Proto věnujeme výtěžek z letošní Mikulášské sbírky našim přátelům ze skupiny Severských pánů.

    Šiřte prosím tuto informaci mezi členy vašich skupin a všechny dobré lidi. Děkuji!

    Sylva Staňková

     

    2400489043/2010, variabilní symbol 2411

  • Mikulášská sbírka Přátel přírody

    24.10.2024

    Mikulášská sbírka letos podpoří Severské pány z Krnova na obnovu jejich vybavení pro historický šerm. Přispět může opravdu každý! Stačí zaslat libovolnou částku na účet č. 2400489043/2010, variabilní symbol 2411. Celý výtěžek bude předán Severským pánů z Krnova, kteří díky vašim darům budou moci obnovit svou činnost a pokračovat ve své jedinečné činnosti. Uzávěrka sbírky je stanovena na 6. prosince 2024. Děkujeme za každý příspěvek, malý či velký – každý dar se počítá a společně můžeme pomoci.

    Předáváme slovo přímo předsedovi našeho pobočného spolku Severští páni Krnov, panu Zdeňku Chroboczkovi:

    Vážení přátelé, kamarádi a naši příznivci,

    všem nám den 15. 9. 2024 zamotal hlavy, zarmoutil srdíčka a způsobil rány, které se budou dlouho hojit a na které se bude těžko zapomínat. To, co vidíte na fotkách, je absolutní devastace našeho snažení, budování jména a snahy být příkladem pro všechny milovníky středověku ve všech jeho podobách. Chtěli bychom vybrat nějaké peníze na snad možné obnovení věcí, které jsme vám, divákům, vždy rádi prezentovali. V této chvíli je z našeho mobiliáře troska. Pokud vás tato myšlenka osloví a rozhodnete se přispět upřímně moc děkujeme.

    Budeme moc šťastní nejenom za všechny členy SSP, ale i za ostatní příznivce, kterým se naše akce a činnost líbí. Všechny (pokud si to budou přát) budeme zveřejňovat s částkou, kterou přispěli. Posílám pár fotek z neutěšené situace v našem oddíle, kde je už jen pár lidí co dodělávají a jsou vším kolem sebe strašně unavení. Nejenže byli sami zatopení, jejich pracoviště zaplavené nebo dokonce zničené, ale to, co nás všechny dostalo do kolen, bylo zničení našeho majetku ve skladových prostorech. Našli se noví jednotlivci, kteří povzbuzují, ale jde to těžko. Ani se nedivím. Odkaz na všechny fotky: zde

    S pozdravem Zdeněk Chroboczek, Severští páni Krnov

    Škody na našem – bývalém majetku:

    1. Hry a soutěže pro děti – různá házedla, prolézačky, stavebnice (DaVinciho most) a jiné – 35 000 Kč
    2. Šermířské vybavení – zbraně, zbroje a jiné – 150 000 Kč
    3. Šermířská výbava – masky, chrániče, rukavice – 48 000 Kč
    4. Lukostřelecké vybavení – luky, šípy, terče, stojany, záchytné sítě a jiné – 65 000 Kč
    5. Umělecké vybavení – hudební nástroje (6 souprav bubnů, závěsy a paličky), středověká kuchyně, felčarův stan a jiné – 43 000 Kč
    6. Historické – Truhlice, literarura-manuskripta, historické kostýmy, svícny, ubrusy, stoly, středověké nádobí a jiné – 54 000 Kč
    7. Naučné – hvězdářské dalekohledy, knihy, plánky a návody a jiné – 15 000 Kč
    Celkem 410 000 Kč
« Novější | Starší »