Jablonečtí Přátelé přírody navštívili slovenské termály v Patincích

20170929_100140 Na závěr turistické a cyklistické sezóny jsme se rozhodli spojit sportovní výkony s odpočinkem. Vybrali jsme k tomu v termínu 27. září - 1. října ubytování ve slovenských termálních lázních Patince. Bydleli jsme v apartmánech přímo v areálu a po denním programu využili hotelový komplex bazénů s termální vodou. Byla zde i restaurace, kde se dalo večeřet, jiní si vařili sami nebo se občerstvovali cestou.

Patince leží blízko Komárna, to je to krásné město na Dunaji s historickým středem a rozsáhlou pevností, která byla největší a nejsilnější rakousko-uherskou pevností a byla ve své době nedobytná. Naši  turisté navštívili pevnost a město, cyklisté jeli Dunajskou cyklostezkou přes most podívat se na maďarský Komárom a zpět na slovenskou stranu do blízkých vesniček sbírat ořechy, kterých leželo pod stromy u silnic velké množství. Cestou se ještě zastavili u vykopávek římské pevnosti Kelemantia z 2. století n. l.

20170929_122554 Jeden den jsme využili náš autobus a všichni i s koly jsme se přepravili do Štúrova. Toto město leží na levém břehu Dunaje a je spojené mostem s maďarským městem Ostřihomí. Most Marie Valérie byl postaven v roce 1895 a zničen německou armádou v roce 1944. Dopravu zajišťoval přívoz, tzv. kompa. Kvůli sporům mezi Slováky a Maďary byl opraven až v roce 2001 z příspěvku EU. Město samé bylo od 10. - 13. st. hlavním městem Maďarska. Poté se centrum moci přesunulo do Visegrádu a dále do Budína, zůstalo zde však maďarské arcibiskupství, které sídlí v komplexu baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Vojtěcha. Bazilika byla postavena v létech 1822-1856  a stala se třetím největším kostelem v Evropě. Vysvěcení se účastnil císař František Josef I., Franz Liszt při něm dirigoval svoji Ostřihomskou mši. Prostor baziliky je 117 m dlouhý, 49 m široký a kupole je vysoká 71 m. Je z ní panoramatický výhled na město, na široký tok Dunaje, okolní kopce i na slovenské Štúrovo.  Prohlédli jsme si baziliku, zbytky starého hradu i město a odjeli zpět přes Štúrovo k Dunajské cyklostezce. Po ní to bylo pouhých 40 km do Patinců, ale povrch stezky byl štěrkový a dal nám zabrat.

20170927_165645Další den jsme jeli po Dunajské a Vážské cyklostezce do Martovců, kde měl být skanzen. Bylo tam jen malé muzeum ve starém domě. Pokračovali jsme na Hurbanovo a Svatý Peter, kde se většina dobře najedli v místní restauraci.

Zájezd jsme ukončili pěší prohlídkou vodního díla Gabčíkovo. Cesta domů rychle utekla a večer už jsme skládali kola v Jablonci. Strávili jsme pět krásných dní na jižním Slovensku, počasí nám přálo, užili si cyklisté i turisté. Pobyt v termálních lázních Patince neměl chybu.

Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou

10. 10. 2017

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Dobrovolníci opět uklízeli Česko. Úklid olomouckých Přátel přírody zaujal i televizi

    27.9.2021

    20210918_102722 Letošním úklidem břehů řeky Moravy od mostu na Nových Sadech k Šantovce se olomoucká skupina Malá liška spolku Přátelé přírody připojila už potřetí do kampaně Ukliďme Česko. Úklidové akce, na níž se sbíralo to, co jiní pohodili, se zúčastnilo 15 dobrovolníků z řad členů spolku i veřejnosti, a to doslova všeho věku. 

    Dobrovolníci sesbírali po jiných spoluobčanech plastový, skleněný, hliníkový a papírový odpad a pomohli tak přírodě v těsné blízkosti svého bydliště. Za to pak každý z nich obdržel upomínkový diplom a chutný oběd. Více...

  • Přátelé přírody Praha a spolek Zvonečník po stopách lithia na Cínovci

    27.9.2021

    V sobotu 18. září 2021 se spolek Zvonečník a pražští Přátelé přírody vypravili na Cínovec k lithiu. Počasí nám zrovna nepřálo, kdy byla docela zima a v dáli mlha (na vyhlídky to nebylo), ale alespoň nepršelo. Dorazili jsme na haldu Cínovec II, kde byl vyhrazený prostor Diamo se zákazem vstupu a na dalším místě již vykopávka. Místa s vyloženě cennou přírodou na haldě nejsou, z lesnického pohledu zaujaly až monokultury modřínu. Kde se lithium vlastně vyskytuje, viz https://hranicar-usti.cz/…ku/ a https://www.emovio.cz/…um/

    Jednoznačně jsme se ale i se Zelným Ústím shodli, že vytěžit cínovecké naleziště jen kvůli lithiu by byl celkem zločin z řady důvodů. Více...

  • Příspěvek českých Přátel přírody kolegům z Bosny už má konkrétní výsledek

    14.9.2021

    Img_20210826_154840_resize Výtěžek loňské Mikulášké sbírky mezi členy našeho spolku směřoval na podporu projektu bosenských Přátel přírody ze Srebrenice, kteří budují ekologickou vesničku v místech bývalé osady Kasapic. Nyní jsme dostali zprávu, že z našeho příspěvku byla postavena replika vodního mlýna na potoce protékajícím vesničkou. Ještě je třeba jej vybavit strojním mechanismem a obnovit přívodní kanál z potoka, ale základ už je znát.

    Není nad to, když je rychle vidět, že vybrané peníze pomohly konkrétní věci!

« Novější | Starší »