Jablonečtí Přátelé přírody navštívili slovenské termály v Patincích

20170929_100140 Na závěr turistické a cyklistické sezóny jsme se rozhodli spojit sportovní výkony s odpočinkem. Vybrali jsme k tomu v termínu 27. září - 1. října ubytování ve slovenských termálních lázních Patince. Bydleli jsme v apartmánech přímo v areálu a po denním programu využili hotelový komplex bazénů s termální vodou. Byla zde i restaurace, kde se dalo večeřet, jiní si vařili sami nebo se občerstvovali cestou.

Patince leží blízko Komárna, to je to krásné město na Dunaji s historickým středem a rozsáhlou pevností, která byla největší a nejsilnější rakousko-uherskou pevností a byla ve své době nedobytná. Naši  turisté navštívili pevnost a město, cyklisté jeli Dunajskou cyklostezkou přes most podívat se na maďarský Komárom a zpět na slovenskou stranu do blízkých vesniček sbírat ořechy, kterých leželo pod stromy u silnic velké množství. Cestou se ještě zastavili u vykopávek římské pevnosti Kelemantia z 2. století n. l.

20170929_122554 Jeden den jsme využili náš autobus a všichni i s koly jsme se přepravili do Štúrova. Toto město leží na levém břehu Dunaje a je spojené mostem s maďarským městem Ostřihomí. Most Marie Valérie byl postaven v roce 1895 a zničen německou armádou v roce 1944. Dopravu zajišťoval přívoz, tzv. kompa. Kvůli sporům mezi Slováky a Maďary byl opraven až v roce 2001 z příspěvku EU. Město samé bylo od 10. - 13. st. hlavním městem Maďarska. Poté se centrum moci přesunulo do Visegrádu a dále do Budína, zůstalo zde však maďarské arcibiskupství, které sídlí v komplexu baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Vojtěcha. Bazilika byla postavena v létech 1822-1856  a stala se třetím největším kostelem v Evropě. Vysvěcení se účastnil císař František Josef I., Franz Liszt při něm dirigoval svoji Ostřihomskou mši. Prostor baziliky je 117 m dlouhý, 49 m široký a kupole je vysoká 71 m. Je z ní panoramatický výhled na město, na široký tok Dunaje, okolní kopce i na slovenské Štúrovo.  Prohlédli jsme si baziliku, zbytky starého hradu i město a odjeli zpět přes Štúrovo k Dunajské cyklostezce. Po ní to bylo pouhých 40 km do Patinců, ale povrch stezky byl štěrkový a dal nám zabrat.

20170927_165645Další den jsme jeli po Dunajské a Vážské cyklostezce do Martovců, kde měl být skanzen. Bylo tam jen malé muzeum ve starém domě. Pokračovali jsme na Hurbanovo a Svatý Peter, kde se většina dobře najedli v místní restauraci.

Zájezd jsme ukončili pěší prohlídkou vodního díla Gabčíkovo. Cesta domů rychle utekla a večer už jsme skládali kola v Jablonci. Strávili jsme pět krásných dní na jižním Slovensku, počasí nám přálo, užili si cyklisté i turisté. Pobyt v termálních lázních Patince neměl chybu.

Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou

10. 10. 2017

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Malá liška: Tradiční vycházka k našemu dubu uzavřela už druhý divný rok

    21.12.2021

    Dsc08028a-1 V květnu 2012 zasadili olomoučtí Přátelé přírody ze skupiny Malá liška v háji u Hromova dubu mezi Černovírem a Chomoutovem svůj „Dub Přátel přírody“. Od té doby k němu chodí a dívají se, jak roste. I letos, v sobotu 18. prosince 2021, tradičně před Vánocemi, se šli podívat, jak se dubu daří. Tentokrát vedla jejich trasa od Kláštera Hradisko přes černovírský vojenský hřbitov podél potoka Trusovka k Hromovu a jejich dubu. Většina z dvacítky účastníků se pak vydala okolo Chomoutovského jezera a skončila v Pivovaru Chomout. 

    Mrkněte na fotky ze Zimní vycházky k Dubu Přátel přírody zde.

  • Přátelé přírody z Jablonce naplánovali svůj příští rok

    15.12.2021

    Navzdory nejistotě, která už dvě sezóny provází pandemii koronaviru, naplánovali jablonečtí Přátelé přírody své aktivity na rok 2022. Zájemci najdou v programu vícedenní zájezdy pro pěší turisty a cykloturisty včetně výjezdu k moři do Itálie, doplněné o jednodenní výlety a partnerské aktivity s Přáteli přírody z Löbau, což je z Jablonce co by kamenem dohodil, jen na druhé straně společné česko-saské hranice.

    Na program jabloneckých Přátel přírody na rok 2022 se podívejte zde a třeba se i přidejte!

  • Letošní Mikulášská sbírka Přátel přírody vybírá na valašský prales. Přispějte i vy podle chuti a možností

    28.11.2021

    Scurnica-foto-mirek-janik-3 Členové a příznivci spolku Přátelé přírody, z. s., mají už potřetí možnost sdružit své dobrovolné příspěvky na jednu hromádku, kterou spolek předá vybranému neziskovému projektu zaměřenému na propojení lidí a přírody. Letošní ročník Mikulášské sbírky českých Přátel přírody podpoří záchranu lesu Ščúrnica v Malých Karpatech a jeho zachování v přirozeném vývoji směrem k pralesu. Přispějte spolu s námi k záchraně biodiverzity bývalého pastevního lesa, který je ukázkou původní přírodní krajiny Bílých Karpat na moravsko-slovenských hranicích. Více...

    Přispět může každý, a to zasláním libovolné částky na účet č. 2400489043/2010, var. symbol 202111. Kompletní získaná částka bude následně předána programu Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody na podporu Ščúrnici. Uzávěrka Mikulášské sbírky je 15. prosince 2021.

    (Foto: M. Janík)

« Novější | Starší »