Jablonečtí Přátelé přírody navštívili slovenské termály v Patincích

20170929_100140 Na závěr turistické a cyklistické sezóny jsme se rozhodli spojit sportovní výkony s odpočinkem. Vybrali jsme k tomu v termínu 27. září - 1. října ubytování ve slovenských termálních lázních Patince. Bydleli jsme v apartmánech přímo v areálu a po denním programu využili hotelový komplex bazénů s termální vodou. Byla zde i restaurace, kde se dalo večeřet, jiní si vařili sami nebo se občerstvovali cestou.

Patince leží blízko Komárna, to je to krásné město na Dunaji s historickým středem a rozsáhlou pevností, která byla největší a nejsilnější rakousko-uherskou pevností a byla ve své době nedobytná. Naši  turisté navštívili pevnost a město, cyklisté jeli Dunajskou cyklostezkou přes most podívat se na maďarský Komárom a zpět na slovenskou stranu do blízkých vesniček sbírat ořechy, kterých leželo pod stromy u silnic velké množství. Cestou se ještě zastavili u vykopávek římské pevnosti Kelemantia z 2. století n. l.

20170929_122554 Jeden den jsme využili náš autobus a všichni i s koly jsme se přepravili do Štúrova. Toto město leží na levém břehu Dunaje a je spojené mostem s maďarským městem Ostřihomí. Most Marie Valérie byl postaven v roce 1895 a zničen německou armádou v roce 1944. Dopravu zajišťoval přívoz, tzv. kompa. Kvůli sporům mezi Slováky a Maďary byl opraven až v roce 2001 z příspěvku EU. Město samé bylo od 10. - 13. st. hlavním městem Maďarska. Poté se centrum moci přesunulo do Visegrádu a dále do Budína, zůstalo zde však maďarské arcibiskupství, které sídlí v komplexu baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Vojtěcha. Bazilika byla postavena v létech 1822-1856  a stala se třetím největším kostelem v Evropě. Vysvěcení se účastnil císař František Josef I., Franz Liszt při něm dirigoval svoji Ostřihomskou mši. Prostor baziliky je 117 m dlouhý, 49 m široký a kupole je vysoká 71 m. Je z ní panoramatický výhled na město, na široký tok Dunaje, okolní kopce i na slovenské Štúrovo.  Prohlédli jsme si baziliku, zbytky starého hradu i město a odjeli zpět přes Štúrovo k Dunajské cyklostezce. Po ní to bylo pouhých 40 km do Patinců, ale povrch stezky byl štěrkový a dal nám zabrat.

20170927_165645Další den jsme jeli po Dunajské a Vážské cyklostezce do Martovců, kde měl být skanzen. Bylo tam jen malé muzeum ve starém domě. Pokračovali jsme na Hurbanovo a Svatý Peter, kde se většina dobře najedli v místní restauraci.

Zájezd jsme ukončili pěší prohlídkou vodního díla Gabčíkovo. Cesta domů rychle utekla a večer už jsme skládali kola v Jablonci. Strávili jsme pět krásných dní na jižním Slovensku, počasí nám přálo, užili si cyklisté i turisté. Pobyt v termálních lázních Patince neměl chybu.

Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou

10. 10. 2017

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Činnost Přátel přírody v Jablonci nad Nisou naplno ožila

    19.5.2022

    Po dvou covidových letech se spolková činnost pomalu probouzí k životu a je to nádhera! V květnu přijdou první naplánované turistické a cyklistické zájezdy, ale už v dubnu jsme se radovali ze setkávání na čtvrtečních výletech do okolí Jablonce a ze dvou pravidelných akcí.

    Velikonoční dílnička pro babičky s vnoučaty zaplnila naši klubovnu i bez velké propagace. Nepřišel sice žádný děda, jako v minulých letech, ale babičky i děti se snažily a bylo veselo. Brzy se klubovna zaplnila zajíčky a slepičkami. Domů šli všichni spokojení.

    Tradiční Jarní pochod Přátel přírody Jablonec po dvou letech, kdy ho drželi při životě pouze organizátoři, se mohl letos uskutečnit opět jako mezinárodní. Z partnerské skupiny z Löbau přijelo do Jablonce 12 přátel a společně s místními se vypravili na Riegrovu stezku kolem Jizery. Cíl v Železném Brodě poskytl ještě další možnosti poznání sklářské výroby nebo lidové architektury. Příznivé počasí doprovázelo skupinu přátel i na nedělní vycházce po Stezce svobody, která spojuje tři jizerskohorské obce. Rozloučení bylo srdečné s nadějí, že se brzy opět všichni setkáme. Více o jabloneckých Přátelích přírody zde.

  • Ekolist.cz: Břidlicový plyn a frakování. Dokáže vyřešit současné energetické problémy?

    4.5.2022

    Zdroje břidlicového plynu Břidlicový plyn, těžený s pomocí frakování, přináší odpověď na globální energetickou krizi. Je to ovšem jedna z mnoha v současnosti možných odpovědí, a zrovna s ní se pojí řada kontroverzí. Břidlicový plyn těžko považovat za novinku. Z biogenních zdrojů, vesměs ze sedlin tělíček bezobratlých živočichů, se za vysokých teplot a tlaků totiž začal utvářet už před miliony let. A jako plyn, směs uhlovodíků rozptýlená a uzavřená v horninách převážně břidličnatého původu, od té doby odpočívá pod zemí. Svým složením je v podstatě shodný s běžným zemním plynem. Více...

  • Jablonecké čtvrteční výlety na počátku roku

    4.4.2022

    Jarní čtvrteční výlety jsme začali za krásného počasí putováním  z Doubí do Jenišovic. Cestou jsme navštívili unikátní vodojem v Ohrazenicích, který slouží zároveň jako rozhledna. Objednali jsme si i prohlídku s výkladem, dozvěděli jsme se vše o historii nejen této vodárny, ale i vodárenství kolem Turnova. Další zajímavostí byla Naučná stezka Josefa Pekaře, což byl významný český historik a turnovský rodák (dokázal např., že rukopis Královedvorský je padělek).Viděli jsme jeho pomník v Rohozci a navštívili i jeho hrob na hřbitově v Jenišovicích.

    Další výlet směřoval na Maloskalsko, šli jsme přes Průlom Jizery u Rakous do Dolánek k Boučkovu statku a navštívili Dům přírody Českého ráje. Někteří došli až do Turnova, ti unavení sedli na vlak. Více...

« Novější | Starší »