Jablonečtí Přátelé přírody navštívili slovenské termály v Patincích

20170929_100140 Na závěr turistické a cyklistické sezóny jsme se rozhodli spojit sportovní výkony s odpočinkem. Vybrali jsme k tomu v termínu 27. září - 1. října ubytování ve slovenských termálních lázních Patince. Bydleli jsme v apartmánech přímo v areálu a po denním programu využili hotelový komplex bazénů s termální vodou. Byla zde i restaurace, kde se dalo večeřet, jiní si vařili sami nebo se občerstvovali cestou.

Patince leží blízko Komárna, to je to krásné město na Dunaji s historickým středem a rozsáhlou pevností, která byla největší a nejsilnější rakousko-uherskou pevností a byla ve své době nedobytná. Naši  turisté navštívili pevnost a město, cyklisté jeli Dunajskou cyklostezkou přes most podívat se na maďarský Komárom a zpět na slovenskou stranu do blízkých vesniček sbírat ořechy, kterých leželo pod stromy u silnic velké množství. Cestou se ještě zastavili u vykopávek římské pevnosti Kelemantia z 2. století n. l.

20170929_122554 Jeden den jsme využili náš autobus a všichni i s koly jsme se přepravili do Štúrova. Toto město leží na levém břehu Dunaje a je spojené mostem s maďarským městem Ostřihomí. Most Marie Valérie byl postaven v roce 1895 a zničen německou armádou v roce 1944. Dopravu zajišťoval přívoz, tzv. kompa. Kvůli sporům mezi Slováky a Maďary byl opraven až v roce 2001 z příspěvku EU. Město samé bylo od 10. - 13. st. hlavním městem Maďarska. Poté se centrum moci přesunulo do Visegrádu a dále do Budína, zůstalo zde však maďarské arcibiskupství, které sídlí v komplexu baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Vojtěcha. Bazilika byla postavena v létech 1822-1856  a stala se třetím největším kostelem v Evropě. Vysvěcení se účastnil císař František Josef I., Franz Liszt při něm dirigoval svoji Ostřihomskou mši. Prostor baziliky je 117 m dlouhý, 49 m široký a kupole je vysoká 71 m. Je z ní panoramatický výhled na město, na široký tok Dunaje, okolní kopce i na slovenské Štúrovo.  Prohlédli jsme si baziliku, zbytky starého hradu i město a odjeli zpět přes Štúrovo k Dunajské cyklostezce. Po ní to bylo pouhých 40 km do Patinců, ale povrch stezky byl štěrkový a dal nám zabrat.

20170927_165645Další den jsme jeli po Dunajské a Vážské cyklostezce do Martovců, kde měl být skanzen. Bylo tam jen malé muzeum ve starém domě. Pokračovali jsme na Hurbanovo a Svatý Peter, kde se většina dobře najedli v místní restauraci.

Zájezd jsme ukončili pěší prohlídkou vodního díla Gabčíkovo. Cesta domů rychle utekla a večer už jsme skládali kola v Jablonci. Strávili jsme pět krásných dní na jižním Slovensku, počasí nám přálo, užili si cyklisté i turisté. Pobyt v termálních lázních Patince neměl chybu.

Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou

10. 10. 2017

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Severští pánové z Krnova zvou na společenské setkání

    21.11.2016

    Společenství Severských pánů, skupina Přátel přírody působící ve slezském městě Krnov, pořádá na začátku prosince společenský večer. Setkání členů, rodičů, přátel Severských pánů otevřené také široké veřejnosti se uskuteční ve čtvrtek 8. prosince od 18.00 hodin ve studovně Městské knihovny na Soukenické ulici v Krnově.

    "Chceme zde prezentovat nejen spolupráci s Vámi, ale také ukázat co se nám samotným povedlo  v tomto roce. Děkuji, že si uděláte chvilku a pobesedujeme," zve vedoucí skupiny Zdenek Chroboczek.

    Čemu se Společenství Severských pánů věnuje, najdete v kostce zde. 

  • Ekolist: Jak se projeví změna klimatu v Česku? Zimy budou jiné, říká klimatolog

    21.11.2016

    2f089da93cae99e8f9ebcd82233a_r16-9_w640_h360_g4313575aaf9811e58f750025900fea04 Jak se v Česku projevují klimatické změny? V posledních 25 let je výrazný trend v oteplování, poslední dva roky, 2015 a 2014, byly co do teplot rekordní. „Na začátku 19. století bylo průměrně o 1,5 stupně méně než je teď,“ říká Pavel Zahradníček z CzechGlobe. A předpokládá se, že průměrné teploty ještě porostou.

    Jak se budou klimatické změny u nás projevovat? Jednu z výrazných proměn zaznamenáme u podoby zim. „V letech 2014, 2015 a 2016 jsme zažili tři ze čtyř nejteplejších zim od dob měření. A je vcelku jasné, že výskyt teplých zim bude prostě častější,“ říká Zahradníček. 

    Celý článek na Ekolist.cz

  • Olomoučtí Přátelé přírody sněmovali i oslavovali

    14.11.2016

    Vyroci_013 V sobotu 12. listopadu proběhlo výroční shromáždění olomouckých Přátel přírody - skupiny Malá liška, bilancující téměř uplynulý rok a plánující činnost v roce brzo následujícím. Přátelé přírody také doplnili svoje vedení o dva nové členy. Hned po shromáždění vypukl večírek na oslavu šestého výročí založení skupiny. Fox club, kde se členové skupiny scházejí ke svým akcím, praskal ve švech, protože se do něj více než padesát lidí opravdu pohodlně nevejde. Hudební náplň, která se neplánovaně protáhla až téměř k půlnoci, dodalo duo Pája a Johny a pak už hráči a zpěváci z "interních" zdrojů, proběhla i tombola a stoly se prohýbaly pod bohatým občerstvením, kterým přispěl každý, kdo přišel. Oslava to byla více než důstojná, do ranních hodin. Fotky ze soboty najdete zde a zde

« Novější | Starší »