Jablonečtí Přátelé přírody navštívili slovenské termály v Patincích

20170929_100140 Na závěr turistické a cyklistické sezóny jsme se rozhodli spojit sportovní výkony s odpočinkem. Vybrali jsme k tomu v termínu 27. září - 1. října ubytování ve slovenských termálních lázních Patince. Bydleli jsme v apartmánech přímo v areálu a po denním programu využili hotelový komplex bazénů s termální vodou. Byla zde i restaurace, kde se dalo večeřet, jiní si vařili sami nebo se občerstvovali cestou.

Patince leží blízko Komárna, to je to krásné město na Dunaji s historickým středem a rozsáhlou pevností, která byla největší a nejsilnější rakousko-uherskou pevností a byla ve své době nedobytná. Naši  turisté navštívili pevnost a město, cyklisté jeli Dunajskou cyklostezkou přes most podívat se na maďarský Komárom a zpět na slovenskou stranu do blízkých vesniček sbírat ořechy, kterých leželo pod stromy u silnic velké množství. Cestou se ještě zastavili u vykopávek římské pevnosti Kelemantia z 2. století n. l.

20170929_122554 Jeden den jsme využili náš autobus a všichni i s koly jsme se přepravili do Štúrova. Toto město leží na levém břehu Dunaje a je spojené mostem s maďarským městem Ostřihomí. Most Marie Valérie byl postaven v roce 1895 a zničen německou armádou v roce 1944. Dopravu zajišťoval přívoz, tzv. kompa. Kvůli sporům mezi Slováky a Maďary byl opraven až v roce 2001 z příspěvku EU. Město samé bylo od 10. - 13. st. hlavním městem Maďarska. Poté se centrum moci přesunulo do Visegrádu a dále do Budína, zůstalo zde však maďarské arcibiskupství, které sídlí v komplexu baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Vojtěcha. Bazilika byla postavena v létech 1822-1856  a stala se třetím největším kostelem v Evropě. Vysvěcení se účastnil císař František Josef I., Franz Liszt při něm dirigoval svoji Ostřihomskou mši. Prostor baziliky je 117 m dlouhý, 49 m široký a kupole je vysoká 71 m. Je z ní panoramatický výhled na město, na široký tok Dunaje, okolní kopce i na slovenské Štúrovo.  Prohlédli jsme si baziliku, zbytky starého hradu i město a odjeli zpět přes Štúrovo k Dunajské cyklostezce. Po ní to bylo pouhých 40 km do Patinců, ale povrch stezky byl štěrkový a dal nám zabrat.

20170927_165645Další den jsme jeli po Dunajské a Vážské cyklostezce do Martovců, kde měl být skanzen. Bylo tam jen malé muzeum ve starém domě. Pokračovali jsme na Hurbanovo a Svatý Peter, kde se většina dobře najedli v místní restauraci.

Zájezd jsme ukončili pěší prohlídkou vodního díla Gabčíkovo. Cesta domů rychle utekla a večer už jsme skládali kola v Jablonci. Strávili jsme pět krásných dní na jižním Slovensku, počasí nám přálo, užili si cyklisté i turisté. Pobyt v termálních lázních Patince neměl chybu.

Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou

10. 10. 2017

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Podzimní 67. STEZKA – CYKLOTRASA Kolem Krkonoš Polskem

    7.7.2025

    20180929_135543čtvrtek 25 9. až neděle 28. 9. 2025 

    Předběžné propozice

    Co nás čeká na Stezce? Vyrazíme z Harrachova, resp. Tanvaldu na tři dny do Polska do údolí řeky Bóbr, pak přejedeme na českou stranu. Denní trasy nedlouhé, aby bylo dost času na poznávací aktivity a vychutnávání. Zlatým hřebem bude setkání se stovkami stezkařů v České Skalici a krásné babí léto.

    Noclehy na postelích a stravování v restauracích, oboje za své.

    Zpět do Prahy stezkovým zvláštním vlakem i s hytlákem na kola (vezou se bezplatně).

     

    Účastnický poplatek je 240 Kč (člen TAK 180 Kč) při včasném přihlášení a zaplacení do 10. 7., pak s přirážkou 70 Kč. jízdné zvláštním vlakem z Č. Skalice do Prahy 180 Kč včetně přepravy kola.

     

    Závazné přihlášky (jméno, příjmení, datum nar., telefon, e-mail) posílejte na mirek@pratele-prirody.cz

    a zápisné na účet Přátel přírody Praha č. 2701260867/2010

    do 10. července 2025.

    Info, dotazy, upřesnění apod.: Mirek Prokeš, 603 438 822, skype mirek.prokes

     

    Na setkání na cyklotrase Stezky se těší

    Mirek Prokeš 

  • Pozvánka: konference NFI v Temešváru

    13.5.2025
    Apuseni Kdo bude na konferenci reprezentovat naše Přátele přírody? Hledá se náš reprezentant!
    Hned po výroční konferenci NFI v Temešváru (Timisoara) nabízejí PP Rumunsko týdenní turistické putování po Transylvánii (národní parky Retezat a Apuseni s krasovou planinou Padiš). Podrobnosti jsou zde

    Vážení přátelé přírody,
    jménem představenstva NFI a organizace Naturefriends Romania vás zvu na nadcházející výroční konferenci NFI 2025 v Temešváru.
    Zapište si do kalendáře 27. září 2025 a těšíme se na vaši účast na této obohacující akci. Konferenční a ubytovací zařízení se nacházejí na stejné adrese, pouhých 5 minut od centra města, takže se můžete plně ponořit do místní atmosféry.
    Místo konání je součástí Polytechnické univerzity v Temešváru.
    Více informací o hotelu:
    Informace o hotelu Mapa Google: Casa Politehnicii 2
    Podrobné informace o navrhovaném programu, nákladech a místě konání naleznete ve formuláři Google a v přiložené pozvánce. Začněte prosím přemýšlet o své cestě a poté vyplňte tento formulář Google: https://forms.gle/uJjPoy46VePPZed56
    Důležité: Uzávěrka registrace je 15. června 2025.
    Při rezervaci vstupenek mějte prosím na paměti, že Rumunsko je o hodinu napřed oproti středoevropskému času (SEČ). Důležité informace po konferenci (začíná v pondělí 29. září): Pro ty, kteří chtějí Rumunsko dále prozkoumat, pořádá Naturefriends Timisoara 5denní výlet do Transylvánie, který zahrnuje dva Domy Naturefriends. V případě zájmu nás prosím kontaktujte.
    V případě jakýchkoli dotazů nebo potřeby další pomoci nás neváhejte kontaktovat. Těšíme se na vaši návštěvu v Temešváru!

    S pozdravem přátelským k přírodě, Elena

    Mirek Prokeš se nemůže akce zúčastnit, protože tou dobou povede cyklotrasu 67. Stezky (Jakuszyce - Jelenia Göra - Walbrzych - Trutnov - Č. Skalice)  
  • Velikonoce ve Švábsku

    8.5.2025

    Skupina před zámkem Grafeneck Během velikonočních prázdnin Přátelé přírody Praha a Mladí přátelé přírody Metzingen spolu navštívili památky a přírodu biosférické rezervace Švábský Alb. Také se zamýšleli nad tím, jak by mohla vypadat budoucí spolupráce v oblasti práce s mládeží. Základem by měly být mimo jiné aspekty udržitelného rozvoje a vzdělávání k udržitelné demokracii. Nemělo by se zanedbávat ani poznávání kultury a historie. Konkrétní koncept bude rozpracován na následné schůzce v červnu v Praze.
    I přes nabitý program a několik namáhavých dnů bylo stále spousta zábavy a očekávání účastníků byla plně naplněna.

    Úvodní foto: Skupina před zámkem Grafeneck

    Další foto k prohlédnutí: zde

Starší »