Pomohli jsme s uspořádáním hornolužických Dnů turistiky

Němečtí Přátelé přírody, neboli NaturFreunde, pořádají každým rokem vždy v jedné spolkové zemi týdenní cyklus pěší turistiky Bundeswandertage (Spolkové turistické dny) pro účastníky z ostatních spolkových zemí. Cílem je pozvat milovníky turistiky k sobě „domů“ a ukázat jim kouzlo svého kraje. O něco podobného se vlastně snažíme i my v Česku, když organizujeme podzimní Setkání Přátel přírody. Na rozdíl od našeho teprve sedmého Setkání, které se na letošek chystá, se v Německu, konkrétně v Horní Lužici, letos od 2. do 9. června konal už 39. ročník turistických dnů. Východiskem bylo tentokrát městečko Seifhennersdorf, které hraničí s českým Varnsdorfem. Organizace se ujali naši sousedé, Přátelé přírody ze Saska v čele s Hubertem Höferem z Drážďan. Jako heslo akce si zvolili „Lust auf Lausitz“ - volně přeloženo „Zalíbení v Lužici“ - a připravili na týden celkem 35 turistických tras a exkurzí. Každý účastník si mohl program sestavit podle svého zájmu. 

Horní Lužice plynule přechází do horských příhraničních masivů severních Čech, a proto se přímo nabízelo vypravit se i do našich končin. Saští přátelé, se kterými jsme prošli už mnoho cest našeho Euroregionu, nás požádali o pomoc a my jsme neváhali a připravili jsme pro ně dvě trasy na našem území. První vycházku jsme vedli do Jizerských hor, kde jsme s hosty vystoupili hned na tři historické rozhledny typické pro náš kraj. Závěr výletu nemohl být nikde jinde než na „Presidentské chatě“, kterou si pro své potřeby vlastním úsilím vybudovali Přátelé přírody z Liberecka a slavnostně ji otevřeli v roce 1929. Druhá česká trasa vedla po Ještědském hřebeni a měla téma moderní architektura v souladu s přírodou. Počasí nám nebylo nakloněno, vrch Ještěd se zahalil mlhou a krásné výhledy zůstaly jen na úrovni slibů. Cesta byla však o to romantičtější a náladu jsme si pokazit nenechali.

Ohlasy účastníků „Wandertage“, jak je můžeme sledovat na sociálních sítích, jsou veskrze pozitivní, a tak máme radost, že jsme také přispěli dobré věci. A opět se potvrdilo, co říká s oblibou náš německý kamarád Herbert: Evropa se zcela přirozeně, bez ohledu na politiky, propojuje odzdola.

Sylvie Staňková, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou, z. s.

20. 6. 2018


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

  • V polovině září probíhají Světové dny Přátel přírody. Přidává se i náš spolek

    12.9.2022

    306542567_8095823363823228_4379408748824068467_n Letošní SVĚTOVÉ DNY PŘÁTEL PŘÍRODY začaly o tomto víkendu a potrvají do konce toho příštího. V jejich rámci uspořádají členové hnutí Přátel přírody v místech, kde působí, spousty akcí pod společným mottem "Příroda a pospolitost" - dvě slova, jež se proplétají vší činností, které se naše hnutí už více než 125 let věnuje.

    Myšlenka pořádat Dny Přátel přírody vznikla už v roce 1948 jako připomínka na výročí založení našeho hnutí 16. září 1895. Letos chceme pod mottem "Příroda a pospolitost" propagovat svoje společné hodnoty, informovat o rozmanitosti a mezinárodním rozměru hnutí Přátel přírody (Naturefriends) a nabídnout aktivní volný čas všem zájemcům, říká předseda českých Přátel přírody Hynek Pečinka.

    Například naši olomoučtí členové se v sobotu 17. září vydávají na výlet za přírodou a historií Lanškrouna, městečka na pomezí Moravy a Čech. Se svojí akcí zaměřenou na přírodu a historii této lokality se připojí ke kolegům z dalších zemí, kde hnutí Přátel přírody také působí. Které země to jsou, najdete přehledně tady.

  • Klimatický fond Přátel přírody vybírá na školku ovocných stromů v africkém Mali

    31.8.2022

    Teil-2-7_0 V půlce června byl zahájen nový projekt Klimatického fondu Mezinárodních Přátel přírody zaměřujícího se na boj s následky klimatických změn především v Africe. Cílem aktuálního projektu malijských Přátel přírody je zřídit komerční školku na produkci sazenic ovocných stromů ve vesnici Farako na jihu země. Během jednoho roku bude vypěstováno a vysazeno tisíc ovocných stromů jako je mango, citron, guava, mandarinka a papája, které budou sloužit pro výživu místních obyvatel, boji proti erozi půdy a boji proti změně klimatu. Produkce, distribuce a výsadba ovocných stromů by měla do regionu přinést lepší budoucnost.

    Více o projektu a jak na něj přispět i z Česka najdete zde.

  • Lidé v rámci unikátního projektu nafotili ptáky ve světě plném odpadků

    9.8.2022

    Fotoptak ČTK - Snímky ptáků ze všech kontinentů s výjimkou Antarktidy, kteří jsou zapletení do odpadků, nebo je používají k hnízdění, už zaslali lidé z celého světa do internetového projektu nazvaného Ptáci a odpadky. Vědci, kteří projekt spustili, uvedli, že se jim sešly snímky ptáků zapletených do všeho možného, od provazů a rybářských šňůr až po provázky z balónků či plážové žabky, napsal server BBC News. Téměř čtvrtina fotografií zachycuje ptáky hnízdící nebo zamotané do jednorázových roušek, jejichž používání celosvětově prudce stouplo v souvislosti s pandemií covidu-19.

    Celý článek...

« Novější | Starší »