Národní park Dunajské luhy: Zelená stuha spojující Vídeň s Bratislavou

Karte_nationalpark_donau_auen Dsc00447 Určitě jste netušili, že jen těsně za hranicemi Česka, směrem na Vídeň, se rozkládá téměř 100 kilometrů čtverečních nedotčené panenské přírody. To je Národní park Donau-Auen (Dunajské luhy), kam můžeme vstoupit z vídeňské strany hned za hranicí města – kam se dá dojet městkou hromadnou dopravou. Z bratislavské strany se území nachází na soutoku Dunaje a řeky Moravy. A na délku má neuvěřitelných 36 kilometrů, což je přesně vzdálenost mezi dvěma hlavními městy našich sousedů.

Počátek národního parku nemusíme hledat zas tak daleko v historii. Vyhlášen byl teprve v roce 1996, ale chráněnou krajinnou oblast jsme mohli navštívit už od roku 1978 na okraji Vídně.  Za bezprostředním vznikem Národního parku Donau-Auen stála kupodivu stavba vodní elektrárny v této, dosud neregulované, části Dunaje. Proti tomu se ale postavila celá řada ekologických i občanských sdružení, a udělali tak jedině dobře.

Po roce 1996 byl tok řeky navrácen do původního koryta, které od 19. století prošlo řadou změn a stavebních úprav. Meandry a slepá ramena byla odkryta a obnovena, bylo zastaveno kácení lužních lesů, a pozměněny plány protipovodňových opatření. Po těchto úpravách byla objevena celá řada ryb a obojživelníků, o kterých se v době plánování výstavby vodní elektrárny vůbec nevědělo. Dnes tak mokřady a lužní lesy hostí 800 druhů zelených rostlin, 30 druhů savců, šedesát druhů ryb a více než dvacet druhů obojživelníků a plazů. Z divácky nejzajímavějších živočichů jmenujme například čolka dunajského, želvu bahenní, blatňáka, orla mořského, ledňáčky a bobry.

Hlavním posláním národního parku je zachování živočišné a rostlinné rozmanitosti regionu, péče o významnou krajinnou a mezinárodní scenerii, a udržení cenného území s jedinečnou a vzácnou přírodou. A také je to báječné místo pro rodinné výlety do nezkažené přírody – a to hned za dvěma největšími středoevropskými městy. Za návštěvu stojí také dvě nejznámější informační centra, moderní Nationalparkhaus Wien-lobAU a zámek Orth an der Donau.

Radek Hrachovec, 9.5.2018

Zdroje: wiki, www.donauauen.at

Radek byl jedním ze tří členů našeho spolku, kteří se spolu s kolegy z Rumunska, Itálie, Rakouska a Belgie zúčastnili ve dnech 27. - 29. dubna 2018 semináře pořádaného Mezinárodními Přáteli přírody právě v Domě Národního parku (Nationalparkhaus) Donau-Auen a jeho blízkém okolí. Jeho tématem bylo začleňování lidí s tělesným handicapem do outdoorových aktivit pořádaných našimi organizacemi. Projekt byl podpořen z programu Evropské unie ERASMUS+.

Jak připravit zážitky v přírodě pro lidi s handicapem i bez, jsme se učili ve Vídni

Nevidomý či vozíčkář na turistickém výletě pořádaném Přáteli přírody? Někde to není problém už teď, jinde se toho stále ještě bojíme. Překonat obavy organizátorů, jestli zvládnou propojit potřeby "běžných" účastníků našich akcí se zájemci s tělesným handicapem, pomáhá projekt "Naturefriends' Sports for All" (Sporty Přátel přírody pro všechny), na kterém se podílejí organizace Přátel přírody včetně Česka spolu s organizacemi lidí s postižením. Ten je podpořen Evropskou unií z programu Erasmus+. 

O víkendu 28. - 29. dubna proběhl ve Vídni první seminář v rámci projektu, kordinovaného Naturefriends International. Tématem semináře bylo zapojování lidí bez i s tělesným omezením do společných turistických aktivit. Mezi 15 účastníky z pěti evropských zemí byla i trojice našich členů, a to Jana Goláňová, Radek Hrachovec a Hynek Pečinka z olomoucké skupiny Malá liška. Brzy na podzim je pak čeká ještě jeden workshop v Belgii. Získané dovednosti pak předají na semináři (či několika), který zorganizujeme pro organizátory z našich českých skupin někde u nás.

Fotky z vídeňského semináře najdete zde. Potvrdí, že šlo především o hodně praxe a teorii jen tu nejnutnější.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Mikulášská sbírka Přátel přírody: podpořte českou rezervaci divokých koní

    1.12.2022

    Kun Také letos proběhne dobročinná Mikulášská sbírka Přátel přírody. V ní vybíráme od svých členů a příznivců, kteří chtějí přispět na dobrou věc, jakoukoli částku. Někdo pošle 50 korun, někdo tisícovku - podle svých možností či sympatie s podporovaným projektem.

    Letos je tou dobrou věcí rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kterou v bývalém vojenském prostoru v Milovicích vytvořila a spravuje nezisková společnost Česká krajina. Přítomnost dříve vyhynulých a nyní navrácených kopytníků přetváří tento kus středočeské krajiny do podoby, jakou měla ještě ve středověku. Podrobněji o tom píšeme zde.

    Přispět můžete do 15. prosince 2022 jakoukoli částkou na náš účet č. 2400489043/2010, var. symbol 202212. Za každý obnos moc děkujeme! Vybranou částku pak hromadně převedeme na podporu projektu. Nejvyšší příspěvek odměníme milým dárkem.

  • Hledá se Alej roku 2022. Seznamte se s kandidátkami a hlasujte pro tu, co vás nejvíc osloví!

    21.11.2022

    Alej-roku O titul Alej roku 2022, o kterém rozhodují lidé svými hlasy, soutěží letos 93 alejí z celého Česka. Anketu pořádá již dvanáctým rokem spolek Arnika, letošní hlasování začalo 2. listopadu a bude ukončeno 11. ledna 2023 ve 12 hodin. Hlas aleji, která vás nejvíc osloví, můžete dát na webu www.alejroku.cz. Výsledky ankety, celorepubliková vítězka i vítězky za jednotlivé kraje budou vyhlášeny 16. ledna příštího roku. Poté ještě patroni ankety vyberou nejkrásnější fotografii.

    "Letos jsme připravili několik novinek. V benefičním e-shopu si lidé mohou zakoupit plátěnou tašku, na webové stránce ankety máme také informace pro lidi, kteří chtějí sami vysadit nebo zachránit stromy ve svém okolí,” doplnila za pořadatele Klára Ondrigová.

  • V Olomouci proběhla valná hromada českých Přátel přírody

    7.11.2022

    Vh2022 V pořadí osmá valná hromada spolku Přátelé přírody proběhla v sobotu 5. listopadu 2022 ve středomoravské Olomouci. Ti, kteří přijeli z větší dálky už v pátek, mohli s místními členy spolku zhlédnout výstavu orchidejí na Výstavišti Flora a pak zajít na nejlepší kuře ve městě.

    V sobotu pak proběhlo celodenní konstruktivní jednání o současném stavu spolku a jeho součástí v různých místech Česka a také se plánovala společná činnost v příštím roce. Po skončení valné hromady se ti, kteří nespěchali domů, ještě spolu prošli parkem pod hradbami a strávili večer v příjemné hospůdce.

    Poděkování patří všem delegátům, kteří přijeli, a také olomouckým Přátelům přírody za zajištění zázemí pro valnou hromadu a doprovodného programu. Několik fotek z víkendu v Olomouci je zde a shrnující zprávu z jednání najdete tady.

« Novější | Starší »