Krajina roku Senegal/Gambie: stromy pro život, podpora aktivních lidí a pokojného sousedství
Více než osm stovek lidí v pestrobarevném oblečení se sjelo 13. ledna 2018 do Koumbidja Socé, ležícího asi 300 kilometrů ve vnitrozemí Senegalu, na hranicích s Gambií. Každá se skupin, které se zde potkaly, oblékla své tradiční masky a zatančila k poctění publika. Mezi vystoupeními zněly proslovy a zdravice. Takové bylo slavnostní zahájení kampaně Krajina roku 2018 - 2019 Senegal/Gambie, na jehož konci byl odhalen pamětní kámen připomínající to, že tento ročník kampaně je první, který se nekoná na evropském kontinentu. Na tento den budou vzpomínat také desítky ovocných stromů, které po slavnosti společně s místními vesničany vysadili afričtí a evropští Přátelé přírody, co sem přijeli.
Téma: Vesnická turistika a rozvoj občanské společnosti
Na gambijské straně společné hranice to bylo podobné. Opět asi 800 lidí na festivalu Kankurang ve městě Janjabureh. Nyní je významu masek už lépe rozumět, také proto, že hned vedle místakonání se nachází příslušné muzeum. V Gambii se před rokem změnil režim a země se nyní nachází na přechodu k demokracii. Občanská společnost se zde teprve formuje, a proto nebylo vůbec jednoduché za hranicemi Senegalu najít partnera pro spolupráci na Krajině roku. O to víc potěšilo množství účastníků slavnosti.
Jedním z témat kampaně Krajina roku bude vytvoření podmínek pro vesnický turismus, který bude přínosem pro lokální komunitu. Gambie k tomu má všechny předpoklady: Stejnojmenná řeka je pestrým biotopem s mnoha přírodními rezervacemi, v nichž žijí divoká zvířata jako šimpanzi, krokodýli či hroši.
Ovocné stromy pro budoucnost
Jedním z vrcholů zahájení kampaně Krajina roku bylo společné sázení ovocných stromů rovnou ve třech vesnicích, na kterém se společně podíleli místní obyvatelé a hosté z řad afrických Přátel přírody, ale i těch, co je přijeli podpořit z Evropy. Stejným způsobem, za zapojení místních i „cizích“ lidí, by v regionu mělo přibýt celkem asi 2000 stromů.
Stromy jsou v suché oblasti Sahelu důležité pro přežití - a ovocné stromy zvlášť. Poskytují stín, zpevňují půdu, jsou zdrojem zdravé potravy, s jejich plody lze obchodovat a každý strom je také důležitým příspěvkem k ochraně klimatu. Aby se stromům dařilo, musí se jim nejméně třikrát denně dostat vláhy a každý strom navíc potřebuje ochrannou konstrukci, aby jeho listí nespásaly kozy či jiná zvířata. Před každou výsadbou je také nutné hovořit s místními, aby ji přijali za vlastní, naučit je o stromy pečovat a chránit je před zničením. Tak, aby šlo o opatření s dlouhodobým efektem.
Na projekt výsadby ovocných stromů v Krajině roku můžeme přispět i my z Česka, prostřednictvím Klimatického fondu Mezinárodních Přátel přírody. Více zde…
Od jedné Krajiny roku ke druhé
Za kampaní Krajina roku stojí už od roku 1989 mezinárodní hnutí Přátel přírody (Naturefriends International, NFI), které vyhlašuje přeshraniční přírodně cenné regiony právě Krajinou roku. Dosavadní kampaně probíhaly v příhraničí různých států Evropy, Krajina roku Senegal/Gambie je první africká. Na zahajovací slavnosti předala štafetu africkým organizátorům delegace poslední evropské Krajiny roku (2013/2014 Horní tok Rýna). Principem kampaně je „přeshraničnost“. Hranice mezi zúčastněnými státy byla často tvořena řekou, nebo řeka hrála důležitou roli v regionu a důležitým symbolem byl most. Tak je tomu i tentokrát – společnou hranici Senegalu a Gambie tvoří řeka Gambie. Přátele přírody z obou zemí, ale také další zájemce z řad široké veřejnosti, nyní čekají dva roky společných aktivit posilujících spolupráci a povědomí o regionu, který společně obývají, i když ho rozděluje administrativní hranice. Ta však není nepřekonatelná, je to „jen“ čára na mapě, ne příkop v lidských srdcích. Tak ať se vše podaří!
S využitím materiálů NFI přeložil a doplnil Hynek Pečinka

.
.
.