Konec prázdnin v Bílých Karpatech:

putování zvlněnou krajinou s loukami a stromy

Zájezdu Přátel přírody z Jablonce nad Nisou do oblasti Bílých Karpat, který proběhl 18. - 22. srpna, se zúčastnilo 35 spokojených členů. Zprávu o něm podává vedoucí zájezdu i celé jablonecké organizace, Drahomíra Jotovová:

Na pěší zájezd jsme vyjeli do oblasti nádherného pohoří Bílých Karpat. Nejvyšší kopec-Velká Javořina  je sice jen 970 m vysoký, ale nástupy a sestupy jsou v celém pohoří značné. K tomu se přidala ještě velká vedra, chodili jsme i za teploty 34 st.C. Tomuto počasí jsme přizpůsobili i program , vyjížděli jsme brzy ráno, prošli připravenou trasu a na jejím konci jsme se koupali na místních koupalištích nebo dojeli na naše ubytování a strávili odpoledne ve vodě nebo ve stínu. Ubytování bylo v chatkách pro dvě osoby, v areálu byla restaurace, o jídlo se tedy staral každý sám. Volný čas a večery jsme trávili na koupališti a u táboráku.

V sobotu jsme ráno vyjeli z Jablonce a po šesti hodinách dorazili do Tasova, z něhož byl připraven kratší pohodový výlet. Ten se ale díky vedru a otevřenému prostoru změnil na dosti obtížný. Vyšli jsme na hřeben a šli přes louky na rozhledny Šumárník a Travičná. Uvítali jsme vykoupání a odpočinek na koupališti Lučina.

V neděli nás autobus vyvezl na parkoviště pod Javořinu, díky tomu jsme ušetřili dobré tři kilometry výstupu. Ten byl poměrně snadný, asi po hodině jsme byli na vrcholu. Naposledy jsme ho navštívili v roce 2009, kdy jsme byli na kole ve Strážnici. Byli jsme překvapeni, jak je vrchol zarostlý a neupravený. Přesto bylo pěkně vidět  na českou i slovenskou stranu. Po osvěžení na Holubyho chatě jsme pokračovali po hřebeni bukovým pralesem na rozcestí. To byla ta pěkná část cesty. Zato sestup do Květné byl hodně náročný, cesta byla vymletá a prudká. Naštěstí v Květné je koupaliště, kde jsme se najedli a vykoupali.

Další den jsme autobusem dojeli do vesničky Lopeník. Odtud jsme šli po pěkné cestě  na Malý a Velký Lopeník 911 m, vystoupali na rozhlednu a užili si výhledy na okolní kopce. Sešli jsme na Lopenické sedlo a přes louku mezi stádem krav vystoupali na Mikulčin vrch. Je to pěkné zimní středisko ve výšce téměř 800 m. V restauraci jsme zakončili naše putování a odjeli na ubytování.

V úterý nás čekal nejtěžší výlet na Javorník. Cestou jsme ještě zastavili u zámku Nový Světlov v Bojkovicích a prohlédli si jeho exteriér a park. Zámek je postaven ve stylu tudorovské gotiky. Dojeli jsme do Šanova a náš řidič nám opět ušetřil alespoň dva kilometry cesty, zajel s námi až k lesu. Tam jsme si prohlédli pomník Letecké srdce, který byl postaven na památku letecké bitvy 29.8.1944, v níž zahynulo devět amerických letců. Vystoupali jsme na místo Na Koncích a šli po hranici Třešňovou cestou na Čerešnienky. Z nich už byl jen kousek cesty na 783 m vysoký Javorník, kde jsme opustili hranici a sestupovali po značce a cyklostezce do Štítné nad Vláří. Tam někteří využili místní koupaliště, ostatní strávili zbylý čas v restauraci. V COOPu jsme nakoupili buřty a další potřebné věci na opékání a večer strávili u ohně.  

Ráno po naložení zavazadel jsme odjeli do Luhačovic. Prošli jsme se kolem přehrady a prohlédli si lázeňské domy, prameny, lázeňskou kolonádu a odpoledne nastoupili do našeho autobusu a v pořádku dojeli domů.

Dojmy-krásné bukové lesy, pěkné trasy po kopcích, pod nimi zvlněná krajina s loukami a stromy.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Letošní Mikulášská sbírka Přátel přírody pomůže projektu v bosenské Srebrenici. Přispět může během listopadu každý

    11.11.2020

    Spolek Přátelé přírody, z. s. vyhlašuje už podruhé dobročinnou Mikulášskou sbírku. V loňském ročníku sbírky podpořili čeští Přátelé přírody projekt svých kolegů z afrického Mali a přispěli na výstavbu skladu ovoce ve vesnici Finkolo. Letos se rozhodli zůstat „na dohled Česka“, připojit se k výzvě italských Přátel přírody a podpořit projekt bosenských Prijatelji Prirode - Oaza Mira. Ti působí v městě Srebrenica, které v roce 1995 během jugoslávské občanské války zažilo genocidu, z níž se vzpamatovává už 25 let.

    Projekt, který chceme podpořit, má za cíl vybudovat nedaleko Srebrenice, na místě osady Kasapić, která byla zničena během této války, ekologicky udržitelnou vesničku. Více...

  • Hnutí Brontosaurus: Máte rádi přírodu? Nabízíme vám kreativní soutěž

    10.11.2020

    1744-2-6081-jenuveraaylvby23 Šestadvacátý ročník projektu „Máme rádi přírodu“ je v plném proudu. Zapojit se mohou soutěžící ve věku 4 – 26 let. Stačí, když člověk rád kreslí, maluje, fotí či píše a má rád přírodu. Soutěž má hned několik kategorií, kde onu lásku k přírodě lze vyjádřit. Nejlepší výtvory vyhodnotí odborná porota a vítěze odměníme. Uzávěrka soutěže je 3. prosince 2020.
    Hnutí Brontosaurus tuto soutěž vyhlašuje každoročně pro kategorie mladší (do 5. třídy) a starší. Děti letos budou tvořit na téma „Voda a život“ a mládež zpracuje námět „Voda jako dárce a nositel zkázy“. Příroda má i smysl pro humor, a proto můžete soutěžit i v kategorii ekofór. Stačí nakreslit, namalovat nebo vyfotit vlastní tematický vtip. Takže malujte, kreslete, foťte a pište! Více: mrp.brontosaurus.cz.

  • Přátelé přírody Praha zmapovali na kolech chmelařské oblasti Čech

    21.10.2020

    Přátelé přírody Praha se opět připojili k Turistickému akademickému klubu a uspořádali v rámci 62. ročníku turistického putování Stezka její cyklistickou část. Čtyřdenní putování na kolech, pořádané v termínu 25. - 28. září 2020, vedlo z Prahy přes Rakovnicko, Podbořansko, Lounsko, Plzeňsko do kraje Oty Pavla na Berounce. Zprávu z něj podal spokojený účastník Karel Malý. 

    Sešlo se nás na startu v pátek ráno za deště osm Přátel přírody, z toho dva na e-kole. Déšť nás provázel po tři dny ze čtyř, v pondělí navíc teplota +5 st. Dlouho jsem takovou slotu na kole nezažil, pokud vůbec. Denní porce: 77 km první den, další dny něco přes 50 km. Více...

« Novější | Starší »