Konec prázdnin v Bílých Karpatech:

putování zvlněnou krajinou s loukami a stromy

Zájezdu Přátel přírody z Jablonce nad Nisou do oblasti Bílých Karpat, který proběhl 18. - 22. srpna, se zúčastnilo 35 spokojených členů. Zprávu o něm podává vedoucí zájezdu i celé jablonecké organizace, Drahomíra Jotovová:

Na pěší zájezd jsme vyjeli do oblasti nádherného pohoří Bílých Karpat. Nejvyšší kopec-Velká Javořina  je sice jen 970 m vysoký, ale nástupy a sestupy jsou v celém pohoří značné. K tomu se přidala ještě velká vedra, chodili jsme i za teploty 34 st.C. Tomuto počasí jsme přizpůsobili i program , vyjížděli jsme brzy ráno, prošli připravenou trasu a na jejím konci jsme se koupali na místních koupalištích nebo dojeli na naše ubytování a strávili odpoledne ve vodě nebo ve stínu. Ubytování bylo v chatkách pro dvě osoby, v areálu byla restaurace, o jídlo se tedy staral každý sám. Volný čas a večery jsme trávili na koupališti a u táboráku.

V sobotu jsme ráno vyjeli z Jablonce a po šesti hodinách dorazili do Tasova, z něhož byl připraven kratší pohodový výlet. Ten se ale díky vedru a otevřenému prostoru změnil na dosti obtížný. Vyšli jsme na hřeben a šli přes louky na rozhledny Šumárník a Travičná. Uvítali jsme vykoupání a odpočinek na koupališti Lučina.

V neděli nás autobus vyvezl na parkoviště pod Javořinu, díky tomu jsme ušetřili dobré tři kilometry výstupu. Ten byl poměrně snadný, asi po hodině jsme byli na vrcholu. Naposledy jsme ho navštívili v roce 2009, kdy jsme byli na kole ve Strážnici. Byli jsme překvapeni, jak je vrchol zarostlý a neupravený. Přesto bylo pěkně vidět  na českou i slovenskou stranu. Po osvěžení na Holubyho chatě jsme pokračovali po hřebeni bukovým pralesem na rozcestí. To byla ta pěkná část cesty. Zato sestup do Květné byl hodně náročný, cesta byla vymletá a prudká. Naštěstí v Květné je koupaliště, kde jsme se najedli a vykoupali.

Další den jsme autobusem dojeli do vesničky Lopeník. Odtud jsme šli po pěkné cestě  na Malý a Velký Lopeník 911 m, vystoupali na rozhlednu a užili si výhledy na okolní kopce. Sešli jsme na Lopenické sedlo a přes louku mezi stádem krav vystoupali na Mikulčin vrch. Je to pěkné zimní středisko ve výšce téměř 800 m. V restauraci jsme zakončili naše putování a odjeli na ubytování.

V úterý nás čekal nejtěžší výlet na Javorník. Cestou jsme ještě zastavili u zámku Nový Světlov v Bojkovicích a prohlédli si jeho exteriér a park. Zámek je postaven ve stylu tudorovské gotiky. Dojeli jsme do Šanova a náš řidič nám opět ušetřil alespoň dva kilometry cesty, zajel s námi až k lesu. Tam jsme si prohlédli pomník Letecké srdce, který byl postaven na památku letecké bitvy 29.8.1944, v níž zahynulo devět amerických letců. Vystoupali jsme na místo Na Koncích a šli po hranici Třešňovou cestou na Čerešnienky. Z nich už byl jen kousek cesty na 783 m vysoký Javorník, kde jsme opustili hranici a sestupovali po značce a cyklostezce do Štítné nad Vláří. Tam někteří využili místní koupaliště, ostatní strávili zbylý čas v restauraci. V COOPu jsme nakoupili buřty a další potřebné věci na opékání a večer strávili u ohně.  

Ráno po naložení zavazadel jsme odjeli do Luhačovic. Prošli jsme se kolem přehrady a prohlédli si lázeňské domy, prameny, lázeňskou kolonádu a odpoledne nastoupili do našeho autobusu a v pořádku dojeli domů.

Dojmy-krásné bukové lesy, pěkné trasy po kopcích, pod nimi zvlněná krajina s loukami a stromy.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Z Olomouce do Visegrádu. Malá liška objevovala krásy Dunajského ohybu

    20.6.2022

    Navštívili i katedrálu ve Vácu Na pětidenní pobyt do maďarské oblasti Dunajského ohybu, staroslavného Visegrádu a okolí, vyrazila ve středu 8. června dvanáctičlenná skupina Přátel přírody z olomoucké skupiny Malá liška. Vzhledem k předpovědi počasí, která se průběžně plnila, se věnovali spíš poznávání historie než přírody tohoto maďarského regionu na hranici Slovenska. Ale to vůbec nevadilo, protože bylo na co koukat. Samotný Visegrád, kde se v roce 1001 Maďarsko stalo Maďarskem, biskupské město Vác a taky Ostřihom s katedrálou nad Dunajem.

    Po výletech přišel vhod wellness v hotelu, vnitřní i venkovní bazén, a bohatá nabídka visegrádských restaurací. Jen ta dráha z Česka, ale hlavně zpátky domů, byla naprosto tragická. Ale zvykáme si všichni. Výběr fotek z výjezdu je zde.

  • ČeskéNoviny.cz: Vavrouškovu cenu letos dostali ekolog Malík, zoolog Vlašín a žačka Kozlová

    6.6.2022

    1654103177_p2022060107543 Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin pro životní prostředí letos dostal ekolog a aktivista Jiří Malík. Ocenění má mimo jiné za spolupráci na projektech zadržování vody. Cenu za dlouhodobý přínos dostal zoolog Mojmír Vlašín, který se podle pořadatelů, Nadace Partnerství, celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody v teorii i praxi.

    "Eko zásek roku" určený lidem do 33 let letos porotci udělili žákyni deváté třídy Ludmile Kozlové. Kozlová s přáteli uspořádala řadu drobných, lokálních ekologických projektů. Ceny byly předány 1. června ve Valdštejnském paláci v Praze.

    Celý článek...

  • Spustili jsme přihlašování na jubilejní Setkání Přátel přírody

    30.5.2022

    C2cd5ffa-b667-464f-8f3e-6b6e0a8e7d06 Jubilejní desátý ročník Setkání Přátel přírody bude opět čtyřdenním pestrým, aktivním a atraktivním srazem lidí z různých konců Česka, ale s podobným myšlenkovým nastavením. Proběhne v termínu 6. - 9. října 2022 v Hutích poblíž Rožmitálu pod Třemšínem, ve středočeském pohoří Brdy.

    Přihlašování je spuštěno, zájemci z řad členů a příznivců našeho spolku se mohou hlásit online do 15. června na tomto odkazu.

« Novější | Starší »