Konec prázdnin v Bílých Karpatech:

putování zvlněnou krajinou s loukami a stromy

Zájezdu Přátel přírody z Jablonce nad Nisou do oblasti Bílých Karpat, který proběhl 18. - 22. srpna, se zúčastnilo 35 spokojených členů. Zprávu o něm podává vedoucí zájezdu i celé jablonecké organizace, Drahomíra Jotovová:

Na pěší zájezd jsme vyjeli do oblasti nádherného pohoří Bílých Karpat. Nejvyšší kopec-Velká Javořina  je sice jen 970 m vysoký, ale nástupy a sestupy jsou v celém pohoří značné. K tomu se přidala ještě velká vedra, chodili jsme i za teploty 34 st.C. Tomuto počasí jsme přizpůsobili i program , vyjížděli jsme brzy ráno, prošli připravenou trasu a na jejím konci jsme se koupali na místních koupalištích nebo dojeli na naše ubytování a strávili odpoledne ve vodě nebo ve stínu. Ubytování bylo v chatkách pro dvě osoby, v areálu byla restaurace, o jídlo se tedy staral každý sám. Volný čas a večery jsme trávili na koupališti a u táboráku.

V sobotu jsme ráno vyjeli z Jablonce a po šesti hodinách dorazili do Tasova, z něhož byl připraven kratší pohodový výlet. Ten se ale díky vedru a otevřenému prostoru změnil na dosti obtížný. Vyšli jsme na hřeben a šli přes louky na rozhledny Šumárník a Travičná. Uvítali jsme vykoupání a odpočinek na koupališti Lučina.

V neděli nás autobus vyvezl na parkoviště pod Javořinu, díky tomu jsme ušetřili dobré tři kilometry výstupu. Ten byl poměrně snadný, asi po hodině jsme byli na vrcholu. Naposledy jsme ho navštívili v roce 2009, kdy jsme byli na kole ve Strážnici. Byli jsme překvapeni, jak je vrchol zarostlý a neupravený. Přesto bylo pěkně vidět  na českou i slovenskou stranu. Po osvěžení na Holubyho chatě jsme pokračovali po hřebeni bukovým pralesem na rozcestí. To byla ta pěkná část cesty. Zato sestup do Květné byl hodně náročný, cesta byla vymletá a prudká. Naštěstí v Květné je koupaliště, kde jsme se najedli a vykoupali.

Další den jsme autobusem dojeli do vesničky Lopeník. Odtud jsme šli po pěkné cestě  na Malý a Velký Lopeník 911 m, vystoupali na rozhlednu a užili si výhledy na okolní kopce. Sešli jsme na Lopenické sedlo a přes louku mezi stádem krav vystoupali na Mikulčin vrch. Je to pěkné zimní středisko ve výšce téměř 800 m. V restauraci jsme zakončili naše putování a odjeli na ubytování.

V úterý nás čekal nejtěžší výlet na Javorník. Cestou jsme ještě zastavili u zámku Nový Světlov v Bojkovicích a prohlédli si jeho exteriér a park. Zámek je postaven ve stylu tudorovské gotiky. Dojeli jsme do Šanova a náš řidič nám opět ušetřil alespoň dva kilometry cesty, zajel s námi až k lesu. Tam jsme si prohlédli pomník Letecké srdce, který byl postaven na památku letecké bitvy 29.8.1944, v níž zahynulo devět amerických letců. Vystoupali jsme na místo Na Koncích a šli po hranici Třešňovou cestou na Čerešnienky. Z nich už byl jen kousek cesty na 783 m vysoký Javorník, kde jsme opustili hranici a sestupovali po značce a cyklostezce do Štítné nad Vláří. Tam někteří využili místní koupaliště, ostatní strávili zbylý čas v restauraci. V COOPu jsme nakoupili buřty a další potřebné věci na opékání a večer strávili u ohně.  

Ráno po naložení zavazadel jsme odjeli do Luhačovic. Prošli jsme se kolem přehrady a prohlédli si lázeňské domy, prameny, lázeňskou kolonádu a odpoledne nastoupili do našeho autobusu a v pořádku dojeli domů.

Dojmy-krásné bukové lesy, pěkné trasy po kopcích, pod nimi zvlněná krajina s loukami a stromy.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Mezinárodní Přátelé přírody: Příroda a pospolitost - to bylo heslo našich letošních Světových dní

    2.10.2022

    Unnamed Každoročně kolem 16. září, narozenin hnutí Přátel přírody, upozorňujeme na hodnoty, které nás spojují, ukazujeme rozmanitost a mezinárodní rozměr našeho hnutí a představujeme praktické příklady. Jsme hrdí na to, že mnoho skupin Přátel přírody z různých zemí vzalo vyhlášený celosvětový svátek za svůj a oslavilo jej inspirativními setkáními a akcemi.

    Ty měly spoustu podob od pěší turistiky přes sběr odpadků až po sázení stromů a mangrovových porostů. Do oslav Světových dní Přátel přírody se zapojili členové našeho hnutí z Itálie, Řecka, Belgie, Mali, Finska, Česka, Senegalu nebo Německa.

    Tři vybrané projekty ocení centrála Mezinárodních Přátel přírody ve Vídni. Ta zároveň děkuje všem našim členům za skvělou propagaci hodnot Přátel přírody v jejich komunitách na různých místech naší společné planety. (Česká akce - olomoučtí Přátelé přírody na výletě v Lanškrouně - je na obrázku vpravo dole.)

  • V polovině září probíhají Světové dny Přátel přírody. Přidává se i náš spolek

    12.9.2022

    306542567_8095823363823228_4379408748824068467_n Letošní SVĚTOVÉ DNY PŘÁTEL PŘÍRODY začaly o tomto víkendu a potrvají do konce toho příštího. V jejich rámci uspořádají členové hnutí Přátel přírody v místech, kde působí, spousty akcí pod společným mottem "Příroda a pospolitost" - dvě slova, jež se proplétají vší činností, které se naše hnutí už více než 125 let věnuje.

    Myšlenka pořádat Dny Přátel přírody vznikla už v roce 1948 jako připomínka na výročí založení našeho hnutí 16. září 1895. Letos chceme pod mottem "Příroda a pospolitost" propagovat svoje společné hodnoty, informovat o rozmanitosti a mezinárodním rozměru hnutí Přátel přírody (Naturefriends) a nabídnout aktivní volný čas všem zájemcům, říká předseda českých Přátel přírody Hynek Pečinka.

    Například naši olomoučtí členové se v sobotu 17. září vydávají na výlet za přírodou a historií Lanškrouna, městečka na pomezí Moravy a Čech. Se svojí akcí zaměřenou na přírodu a historii této lokality se připojí ke kolegům z dalších zemí, kde hnutí Přátel přírody také působí. Které země to jsou, najdete přehledně tady.

  • Klimatický fond Přátel přírody vybírá na školku ovocných stromů v africkém Mali

    31.8.2022

    Teil-2-7_0 V půlce června byl zahájen nový projekt Klimatického fondu Mezinárodních Přátel přírody zaměřujícího se na boj s následky klimatických změn především v Africe. Cílem aktuálního projektu malijských Přátel přírody je zřídit komerční školku na produkci sazenic ovocných stromů ve vesnici Farako na jihu země. Během jednoho roku bude vypěstováno a vysazeno tisíc ovocných stromů jako je mango, citron, guava, mandarinka a papája, které budou sloužit pro výživu místních obyvatel, boji proti erozi půdy a boji proti změně klimatu. Produkce, distribuce a výsadba ovocných stromů by měla do regionu přinést lepší budoucnost.

    Více o projektu a jak na něj přispět i z Česka najdete zde.

« Novější | Starší »