O jarních Čtvrtečních výletech nachodili Jablonečtí přes sto kilometrů

Každý rok chodíme v březnu a dubnu na čtvrteční výlety. Začali jsme první březnový den, kdy jsme se sešli jen tři a místo plánované krátké procházky do Vratislavic jsme obešli Prosečský hřeben, Kunratice a Proseč a ušli 15 km. Na dalším výletě už byla účast 20 lidí. Jeli jsme vlakem do Machnína, přejeli Nisu transbordérem, pokračovali přes Andělskou Horu a šli navštívit muzeum másla. Jaro pokračovalo krásným počasím. Jeli jsme autobusem do Železného Brodu a prošli okruh přes Vrát a Prosíčka. Z kopců jsme viděli v dálce zasněžené Krkonoše a kousek od nás špičky Suchých skal. Další týden se zima se vrátila, nasněžilo. Šli jsme z Turnova na Hlavatici, bylo pěkně umrzlo, stoupalo se nám dobře. Na Valdštejně jsme se dozvěděli o akci, která zabránila kácení krásné jedle u vchodu k zámku. Akce se podařila, jedle stále stojí.

Konec března byl pak ve znamení krásného jarního počasí. Šli jsme přes Drábské světničky na Krásnou Vyhlídku a vystoupali na Mužský, kde byly hezké výhledy na okolní krajinu a na Krkonoše. Zastavili jsme se na oběd v hospůdce v Zásadce, kde měli velikonoční zelené pivo.

Duben začal Keltskou stezkou, šli jsme z Horní Proseče přes chatu na Proseči a nad Kunraticemi. V lesoparku Zámecký vrch jsme si každý podle svého jména vybrali svůj strom.  Další výlet jsme šli do kraje Karoliny Světlé, k prameni Ploučnice a k Čertově zdi, což je pozůstatek skalní zdi, která je tvořena třetihorní čedičovou žílou. Někteří se šli podívat na obnovenou Křížovou cestu Kotel. Podívali jsme se také na dvě Kotelské lípy. Starší z nich je údajně až 1000 let stará.  Počasí bylo stále teplé a slunečné, snad proto se nás na výletě na Červený Dvůr sešlo čtyřicet. U rohozeckého pivovaru jsme se posilnili místním výborným pivem a pokračovali neznačenou cestou na zámek Hrubý Rohozec.  

Poslední jarní výlet jsme naplánovali náročnou cestu na Smrk 1124 m. Počasí bylo chladné, občas pršelo, ale odpoledne začalo svítit slunce. Výhledy na okolní kopce a hlavně zelené bukové lesy byly opravdu nádherné. Sešlo se nás 15, ušli jsme téměř 18 km s převýšením 700 m, a stálo to za to. Zároveň jsme touto akcí ukončili jarní čtvrteční výlety.

Celkem jsme na jaře 2018 podnikli 9 výletů, ušli kolem 100 km. Účastnilo se vždy 20 - 25 lidí, a to nejen členové našeho spolku, ale i „cizí“ Jablonečáci. A už se všichni těšíme na podzimní výlety.

30.4.2018 / Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou, z. s.

         

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(2)

Aktuality

  • 4. Zámecká brigáda Přátel Přírody

    6.2.2024

    Brigada-019Brigáda spolku Přátelé přírody z. s. se vrací na místo činu. Kdo se zúčastnil předchozích, jistě potvrdí, že se akce velice po všech stránkách vydařily. Práce nám šla od ruky, poznali jsme se lépe navzájem, užili legraci a ještě jsme se kochali krásnou přírodou a slavnými trempskými osadami. „Paseku Přátel přírody” už jsme zalesnili. Nyní vás zveme na opakování, při němž opět spojíme příjemné s užitečným. Sejdeme se, odvedeme kus dobré práce a poznáme krásný kraj středního Povltaví, kolébku trampingu – hnutí, které stejně jako my upřednostňuje trávení času s kamarády ve volné přírodě. Bonusem letošního ročníku je opět krásná příroda, přívětivé prostředí „filmařského” zámku Slapy a také jeho hospodářská část, kdy kolem sebe uvidíme lamy, muflonka, ovce, kozy, drůbež, králíky, včelky atd. Pozvánka zde:

  • Zápis z Valné hromady

    5.2.2024

    Valná hromada Přátelé PřírodyZápis z 9. valné hromady spolku Přátelé přírody, z. s. 14. ledna 2024 v Praze. V rámci českých Přátel přírody je aktuálně organizováno cca 401 jednotlivců, z toho cca 75 ve 4 místních sdruženích spolku, 38 individuálních členů, a cca 288 jednotlivců u přidruženého (kolektivního) člena – samostatného spolku Přátelé přírody Jablonec nad Nisou. 

    Zápis naleznete zde Zapis-z-9-valne-hromady

  • Solární elektrárny jsou pro ptáky lepší než současná zemědělská krajina

    25.1.2024

    Solární paDudek chocholatýnely totiž slouží jako místo k odpočinku a přitahují bezobratlé, kterými se ptáci živí. Kolegové na Slovensku se proto rozhodli tuto hypotézu otestovat a výsledek je na světě. Ptákům se lépe daří na půdě s fotovoltaikou než na té čistě zemědělské. Zjistil to čerstvý výzkum ornitologů ze Slovenska. Podle něj ve zkoumaném období žilo na půdě s fotovoltaikou více ptáků z více druhů (často ohrožených, hlavně hmyzožravých) než na sousedních polích a loukách bez solárních elektráren. Výzkum nyní vychází v časopise Journal of Environmental Management. Více...

    Zdroj: Ekonews

     

« Novější | Starší »