O jarních Čtvrtečních výletech nachodili Jablonečtí přes sto kilometrů

Každý rok chodíme v březnu a dubnu na čtvrteční výlety. Začali jsme první březnový den, kdy jsme se sešli jen tři a místo plánované krátké procházky do Vratislavic jsme obešli Prosečský hřeben, Kunratice a Proseč a ušli 15 km. Na dalším výletě už byla účast 20 lidí. Jeli jsme vlakem do Machnína, přejeli Nisu transbordérem, pokračovali přes Andělskou Horu a šli navštívit muzeum másla. Jaro pokračovalo krásným počasím. Jeli jsme autobusem do Železného Brodu a prošli okruh přes Vrát a Prosíčka. Z kopců jsme viděli v dálce zasněžené Krkonoše a kousek od nás špičky Suchých skal. Další týden se zima se vrátila, nasněžilo. Šli jsme z Turnova na Hlavatici, bylo pěkně umrzlo, stoupalo se nám dobře. Na Valdštejně jsme se dozvěděli o akci, která zabránila kácení krásné jedle u vchodu k zámku. Akce se podařila, jedle stále stojí.

Konec března byl pak ve znamení krásného jarního počasí. Šli jsme přes Drábské světničky na Krásnou Vyhlídku a vystoupali na Mužský, kde byly hezké výhledy na okolní krajinu a na Krkonoše. Zastavili jsme se na oběd v hospůdce v Zásadce, kde měli velikonoční zelené pivo.

Duben začal Keltskou stezkou, šli jsme z Horní Proseče přes chatu na Proseči a nad Kunraticemi. V lesoparku Zámecký vrch jsme si každý podle svého jména vybrali svůj strom.  Další výlet jsme šli do kraje Karoliny Světlé, k prameni Ploučnice a k Čertově zdi, což je pozůstatek skalní zdi, která je tvořena třetihorní čedičovou žílou. Někteří se šli podívat na obnovenou Křížovou cestu Kotel. Podívali jsme se také na dvě Kotelské lípy. Starší z nich je údajně až 1000 let stará.  Počasí bylo stále teplé a slunečné, snad proto se nás na výletě na Červený Dvůr sešlo čtyřicet. U rohozeckého pivovaru jsme se posilnili místním výborným pivem a pokračovali neznačenou cestou na zámek Hrubý Rohozec.  

Poslední jarní výlet jsme naplánovali náročnou cestu na Smrk 1124 m. Počasí bylo chladné, občas pršelo, ale odpoledne začalo svítit slunce. Výhledy na okolní kopce a hlavně zelené bukové lesy byly opravdu nádherné. Sešlo se nás 15, ušli jsme téměř 18 km s převýšením 700 m, a stálo to za to. Zároveň jsme touto akcí ukončili jarní čtvrteční výlety.

Celkem jsme na jaře 2018 podnikli 9 výletů, ušli kolem 100 km. Účastnilo se vždy 20 - 25 lidí, a to nejen členové našeho spolku, ale i „cizí“ Jablonečáci. A už se všichni těšíme na podzimní výlety.

30.4.2018 / Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou, z. s.

         

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Mít, nebo nemít ve městě pod okny vysazené stromy? Dokumentární film říká, že jednoznačně ano

    12.2.2023

    Zasadmese Mají pravdu ti, kteří si užívají bydlení uprostřed zeleně s vůní květů, za zpěvu ptactva a přírodou na dosah? Nebo spíš ti, kterým vadí spadané listí a chtěli by raději místo stromů parkovací místa pro auta? Půlhodinový dokumentární film Zasaďme se o stromy dává zapravdu těm prvním.

    Vysvětluje, jak důležitou úlohu stromy ve veřejném prostoru plní, a také veřejnosti sděluje, že sama může usilovat o lepší a kvalitnější péči o stromy. Autorem filmu Zasaďme se o stromy je Ivan Stříteský - srdcař, který se o problémy zajímá do hloubky a svými filmy udělal pro ochranu přírody a krajiny tolik, jako málokdo jiný v Česku. Film je zdarma k dispozici na Youtube, kde ho můžete zhlédnout i vy.

  • HlidaciPes.org: Za rok v Česku zmizelo 1 500 hektarů půdy. Její větší ochrana v ústavě ale spíše nebude

    2.2.2023

    Zdroj: Ekolist.cz Ministerstvo životního prostředí by rádo do české ústavy prosadilo větší ochranu vody a půdy. V připomínkovém řízení se však k návrhu ústavního zákona sešlo množství kritiky, podle níž by změna mohla přinést spíše komplikace. Faktem ovšem je, že orná půda v Česku mizí značnou rychlostí – jak potvrzuje aktuální zpráva o stavu životního prostředí v Česku.

    Například podle mínění Nejvyššího soudu „ochrana půdy i vody je jednoznačně zaručena již nyní stávajícím textem“, v pasáži, kde ústava mluví o tom, že „stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství“. Návrhem by se přesto měla zabývat vláda. VÍCE...

  • Fanoušci ptáků zvou na vycházky ke Světovému dni mokřadů

    23.1.2023

    Česká společnost ornitologická srdečně zve na oslavu Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února a připomíná výročí podepsání Ramsarské úmluvy o mokřadech v roce 1971. Mokřady mají mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva. U příležitosti jejich Světového dne připravili profesionální i amatérští ornitologové z ČSO rekordních 30 vycházek do nejrůznějších mokřadních lokalit, spadajících pod ochranu Ramsarské úmluvy. Konají se na nejrůznějších místech Česka.

    Většina akcí se uskuteční o daném víkendu, je ale i pár výjimek - první vycházka proběhne již 28. ledna, poslední 4. března. Jejich seznam a průběžně aktualizované informace k nim najdou zájemci na stránkách ČSO.

« Novější | Starší »