Jablonečtí Přátelé přírody na ostrově Elba

35647282_1942419345788525_1129154053238947840_oNa přelomu května a června jsme podnikli autobusový turisticko-pobytový zájezd na severoitalský ostrov Elba. Po dlouhé cestě do toskánského přístavu Piombino jsme se nalodili na trajekt a v ranních hodinách dojeli na ostrov. Bydleli jsme v Marina del Campo v karavanech v dobře vybaveném kempu, kde byl k dispozici bazén, sauna i wellness. Volný čas šlo trávit koupáním a poznáváním městečka a pláží, ale většinu z nás stejně lákaly výlety za pozoruhodnostmi „Napoleonova ostrova.“

Vypravili jsme se autobusem do Capoliveri a šli pěšky okruh na Monte Calamita. Procházeli jsme piniovými lesy, z výhledů jsme obdivovali okolní kopce a mořské zátoky. Na dalším výletě jsme vyjeli lanovkou s originálními košíky na nejvyšší horu Elby - Monte Capanne (1017 m n. m.), odkud jsme sestupovali po úzkých kamenitých cestách k Monte Giovo s úžasnou alpskou květenou ke kostelu Madonna del Monte. Po křížové cestě jsme došli do městečka Marciana.

Jindy nás autobus odvezl do Rio nell‘Elba, z něho jsme vystoupali na Cime del Monte, kde byly nádherné pohledy na ostrov a okolní moře. Kolem hory Monte Castello jsme došli do Porto Azzuro, kde jsme se občerstvili, a autobus nás odvezl do kempu.

Také jsme navštívili Napoleonovu vilu v San Martino a jeho další vilu v Portoferraiu, kde jsme si také prohlédli jednu ze tří pevností, které chránily město. Na blízkém poloostrově Enfola pak někteří podnikli krátkou túru, jiní dali přednost koupání na bílých oblázkových plážích.

A bylo toho víc! Během našeho týdne na Elbě jsme nevynechali ani možnost podívat se lodí k Modré jeskyni a podél jižního pobřeží, ani výlet na pláže Biodola, údajně nejkrásnější na Elbě. Přešli  jsme přes první pláž a po skalnaté cestě nad mořem prošli tunelem a pokračovali k dalším plážím. Koupali jsme se v Procchiu a z něho odjeli do Marina del Campo a na ubytování.

Bohužel všechno jednou končí a musí se domů. Nalodili jsme se na obrovský trajekt, na kterém jsme byli skoro sami, přejeli jsme na pevninu a potom už nás čekala cesta přes Itálii, Rakousko a Německo do Jablonce. Vraceli jsme se sice unavení, ale plní dojmů z krásného ostrova Elby.

Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou z. s.

Jablonečtí Přátelé přírody tento zájezd uspořádali v termínu 25. 5. - 3. 6. 2018. S podrobným programem se můžete seznámit na webu spolku.

Více fotek najdete zde

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Mít, nebo nemít ve městě pod okny vysazené stromy? Dokumentární film říká, že jednoznačně ano

    12.2.2023

    Zasadmese Mají pravdu ti, kteří si užívají bydlení uprostřed zeleně s vůní květů, za zpěvu ptactva a přírodou na dosah? Nebo spíš ti, kterým vadí spadané listí a chtěli by raději místo stromů parkovací místa pro auta? Půlhodinový dokumentární film Zasaďme se o stromy dává zapravdu těm prvním.

    Vysvětluje, jak důležitou úlohu stromy ve veřejném prostoru plní, a také veřejnosti sděluje, že sama může usilovat o lepší a kvalitnější péči o stromy. Autorem filmu Zasaďme se o stromy je Ivan Stříteský - srdcař, který se o problémy zajímá do hloubky a svými filmy udělal pro ochranu přírody a krajiny tolik, jako málokdo jiný v Česku. Film je zdarma k dispozici na Youtube, kde ho můžete zhlédnout i vy.

  • HlidaciPes.org: Za rok v Česku zmizelo 1 500 hektarů půdy. Její větší ochrana v ústavě ale spíše nebude

    2.2.2023

    Zdroj: Ekolist.cz Ministerstvo životního prostředí by rádo do české ústavy prosadilo větší ochranu vody a půdy. V připomínkovém řízení se však k návrhu ústavního zákona sešlo množství kritiky, podle níž by změna mohla přinést spíše komplikace. Faktem ovšem je, že orná půda v Česku mizí značnou rychlostí – jak potvrzuje aktuální zpráva o stavu životního prostředí v Česku.

    Například podle mínění Nejvyššího soudu „ochrana půdy i vody je jednoznačně zaručena již nyní stávajícím textem“, v pasáži, kde ústava mluví o tom, že „stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství“. Návrhem by se přesto měla zabývat vláda. VÍCE...

  • Fanoušci ptáků zvou na vycházky ke Světovému dni mokřadů

    23.1.2023

    Česká společnost ornitologická srdečně zve na oslavu Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února a připomíná výročí podepsání Ramsarské úmluvy o mokřadech v roce 1971. Mokřady mají mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva. U příležitosti jejich Světového dne připravili profesionální i amatérští ornitologové z ČSO rekordních 30 vycházek do nejrůznějších mokřadních lokalit, spadajících pod ochranu Ramsarské úmluvy. Konají se na nejrůznějších místech Česka.

    Většina akcí se uskuteční o daném víkendu, je ale i pár výjimek - první vycházka proběhne již 28. ledna, poslední 4. března. Jejich seznam a průběžně aktualizované informace k nim najdou zájemci na stránkách ČSO.

« Novější | Starší »