Dovolená u moře plného plastů?

Nechte po sobě hrady z písku, ne plasty!

Kampaň radí, jak si užít prázdniny a nezatěžovat přírodu turistických destinací

Každým rokem v oceánech skončí deset milionů tun plastového odpadu a populární destinace jako Mallorka, Turecko, Bali nebo Maledivy bojují se znečištěním svých pláží plasty. Fotky uhynulých mořských živočichů, za jejichž smrt mohou plasty, tlumí radostná očekávání z dovolené. Za velkou část znečištění plastovým odpadem mohou ale sami turisté a ten pak nejen kazí jejich dojmy z dovolené, ale také poškozuje citlivé ekosystémy. Mezinárodní Přátelé přírody (NFI – Naturefriends International) proto spustili informační kampaň zaměřenou na to, jak se vyhnout plastovým odpadům především o dovolené. Tak, aby po vás zůstaly na pláži hrady z písku a ne plasty.

Léto, slunce – a plastový odpad na pláži a v moři. To je drsná realita mnoha prázdninových destinací. Například Mallorca se musí každoročně vyrovnat s 500 tisíci tunami a Maledivy s nepředstavitelnými 140 tunami odhozených plastů denně. Na Bali už s čištěním pláží od plastů pomáhají bagry. Není tajemstvím, že většina plastových odpadků pochází od turistů. Na plážích a v moři po nich zůstávají prázdné PET lahve i plastové nákupní tašky ze supermarketů a prodejen suvenýrů.

Problém s plastovým odpadem je o to větší, protože v mnoha dovolenkových destinacích chybí systém nakládání s odpady. „Turisté většinou produkují více plastového odpadu než místní lidé. Takže je věcí turistického průmyslu, abypodporoval správné nastavení odpadového hospodářství v jím zatížených lokalitách. A taky aby zařízení pro turisty omezila používání plastů všude, kde je to možné,“ říká expertka NFI Cornelia Kühhas.

Na dobrovolnost ale nelze spoléhat. Je třeba přijmout odpovídající zákony. Někde už se to daří – například na Baleárských ostrovech nebudou od začátku roku 2019 hotely a restauranty moci podávat nápoje v plastových kelímcích a lahvích. Stejně tak plastové nádobí a jednorázové plastové tašky budou zakázány. Podobné kroky pokračující v omezování používání jednorázových plastů připravuje i Evropská komise.

Nechte po sobě na pláži hrady z písku, ne plasty!

Z krátké procházky na mořské pláži u Bergen am Zee v Holandsku. Velmi důležité je samozřejmě chování samotných zákazníků. „Během dovolené spousta lidí ztrácí ohleduplnost k životnímu prostředí,“ vysvětluje Cornelia Kühhas. Je prokázáno, že většina z nás produkuje během dovolené více odpadů než doma. Během pobytu jinde nedodržujeme to, co máme naučeno z domu: třídění odpadu, nepoužívání plastových sáčků a tašek a tak dále. „Přitom vzít s sebou na nákup vlastní tašku nebo na pláž vlastní láhev na vodu je na dovolené stejně jednoduché jako doma a pomůže to přírodě,“ říká expertka.

Každý z nás totiž může přispět k omezení „plastového přílivu“. Tipy jak na to představují v měsíci červenci Mezinárodní Přátelé přírody na svém Facebooku - www.facebook.com/nfint.org. Pro začátek se podívejte také na toto video.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Mezinárodní Přátelé přírody: Příroda a pospolitost - to bylo heslo našich letošních Světových dní

    2.10.2022

    Unnamed Každoročně kolem 16. září, narozenin hnutí Přátel přírody, upozorňujeme na hodnoty, které nás spojují, ukazujeme rozmanitost a mezinárodní rozměr našeho hnutí a představujeme praktické příklady. Jsme hrdí na to, že mnoho skupin Přátel přírody z různých zemí vzalo vyhlášený celosvětový svátek za svůj a oslavilo jej inspirativními setkáními a akcemi.

    Ty měly spoustu podob od pěší turistiky přes sběr odpadků až po sázení stromů a mangrovových porostů. Do oslav Světových dní Přátel přírody se zapojili členové našeho hnutí z Itálie, Řecka, Belgie, Mali, Finska, Česka, Senegalu nebo Německa.

    Tři vybrané projekty ocení centrála Mezinárodních Přátel přírody ve Vídni. Ta zároveň děkuje všem našim členům za skvělou propagaci hodnot Přátel přírody v jejich komunitách na různých místech naší společné planety. (Česká akce - olomoučtí Přátelé přírody na výletě v Lanškrouně - je na obrázku vpravo dole.)

  • V polovině září probíhají Světové dny Přátel přírody. Přidává se i náš spolek

    12.9.2022

    306542567_8095823363823228_4379408748824068467_n Letošní SVĚTOVÉ DNY PŘÁTEL PŘÍRODY začaly o tomto víkendu a potrvají do konce toho příštího. V jejich rámci uspořádají členové hnutí Přátel přírody v místech, kde působí, spousty akcí pod společným mottem "Příroda a pospolitost" - dvě slova, jež se proplétají vší činností, které se naše hnutí už více než 125 let věnuje.

    Myšlenka pořádat Dny Přátel přírody vznikla už v roce 1948 jako připomínka na výročí založení našeho hnutí 16. září 1895. Letos chceme pod mottem "Příroda a pospolitost" propagovat svoje společné hodnoty, informovat o rozmanitosti a mezinárodním rozměru hnutí Přátel přírody (Naturefriends) a nabídnout aktivní volný čas všem zájemcům, říká předseda českých Přátel přírody Hynek Pečinka.

    Například naši olomoučtí členové se v sobotu 17. září vydávají na výlet za přírodou a historií Lanškrouna, městečka na pomezí Moravy a Čech. Se svojí akcí zaměřenou na přírodu a historii této lokality se připojí ke kolegům z dalších zemí, kde hnutí Přátel přírody také působí. Které země to jsou, najdete přehledně tady.

  • Klimatický fond Přátel přírody vybírá na školku ovocných stromů v africkém Mali

    31.8.2022

    Teil-2-7_0 V půlce června byl zahájen nový projekt Klimatického fondu Mezinárodních Přátel přírody zaměřujícího se na boj s následky klimatických změn především v Africe. Cílem aktuálního projektu malijských Přátel přírody je zřídit komerční školku na produkci sazenic ovocných stromů ve vesnici Farako na jihu země. Během jednoho roku bude vypěstováno a vysazeno tisíc ovocných stromů jako je mango, citron, guava, mandarinka a papája, které budou sloužit pro výživu místních obyvatel, boji proti erozi půdy a boji proti změně klimatu. Produkce, distribuce a výsadba ovocných stromů by měla do regionu přinést lepší budoucnost.

    Více o projektu a jak na něj přispět i z Česka najdete zde.

« Novější | Starší »