Dovolená u moře plného plastů?

Nechte po sobě hrady z písku, ne plasty!

Kampaň radí, jak si užít prázdniny a nezatěžovat přírodu turistických destinací

Každým rokem v oceánech skončí deset milionů tun plastového odpadu a populární destinace jako Mallorka, Turecko, Bali nebo Maledivy bojují se znečištěním svých pláží plasty. Fotky uhynulých mořských živočichů, za jejichž smrt mohou plasty, tlumí radostná očekávání z dovolené. Za velkou část znečištění plastovým odpadem mohou ale sami turisté a ten pak nejen kazí jejich dojmy z dovolené, ale také poškozuje citlivé ekosystémy. Mezinárodní Přátelé přírody (NFI – Naturefriends International) proto spustili informační kampaň zaměřenou na to, jak se vyhnout plastovým odpadům především o dovolené. Tak, aby po vás zůstaly na pláži hrady z písku a ne plasty.

Léto, slunce – a plastový odpad na pláži a v moři. To je drsná realita mnoha prázdninových destinací. Například Mallorca se musí každoročně vyrovnat s 500 tisíci tunami a Maledivy s nepředstavitelnými 140 tunami odhozených plastů denně. Na Bali už s čištěním pláží od plastů pomáhají bagry. Není tajemstvím, že většina plastových odpadků pochází od turistů. Na plážích a v moři po nich zůstávají prázdné PET lahve i plastové nákupní tašky ze supermarketů a prodejen suvenýrů.

Problém s plastovým odpadem je o to větší, protože v mnoha dovolenkových destinacích chybí systém nakládání s odpady. „Turisté většinou produkují více plastového odpadu než místní lidé. Takže je věcí turistického průmyslu, abypodporoval správné nastavení odpadového hospodářství v jím zatížených lokalitách. A taky aby zařízení pro turisty omezila používání plastů všude, kde je to možné,“ říká expertka NFI Cornelia Kühhas.

Na dobrovolnost ale nelze spoléhat. Je třeba přijmout odpovídající zákony. Někde už se to daří – například na Baleárských ostrovech nebudou od začátku roku 2019 hotely a restauranty moci podávat nápoje v plastových kelímcích a lahvích. Stejně tak plastové nádobí a jednorázové plastové tašky budou zakázány. Podobné kroky pokračující v omezování používání jednorázových plastů připravuje i Evropská komise.

Nechte po sobě na pláži hrady z písku, ne plasty!

Z krátké procházky na mořské pláži u Bergen am Zee v Holandsku. Velmi důležité je samozřejmě chování samotných zákazníků. „Během dovolené spousta lidí ztrácí ohleduplnost k životnímu prostředí,“ vysvětluje Cornelia Kühhas. Je prokázáno, že většina z nás produkuje během dovolené více odpadů než doma. Během pobytu jinde nedodržujeme to, co máme naučeno z domu: třídění odpadu, nepoužívání plastových sáčků a tašek a tak dále. „Přitom vzít s sebou na nákup vlastní tašku nebo na pláž vlastní láhev na vodu je na dovolené stejně jednoduché jako doma a pomůže to přírodě,“ říká expertka.

Každý z nás totiž může přispět k omezení „plastového přílivu“. Tipy jak na to představují v měsíci červenci Mezinárodní Přátelé přírody na svém Facebooku - www.facebook.com/nfint.org. Pro začátek se podívejte také na toto video.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Ekolist.cz: Češi loni vytřídili o 92 tisíc tun bioodpadu více než v roce 2014

    3.11.2016

    Od loňského roku mají obce povinnost zajistit pro občany oddělený sběr bioodpadu. Díky ní Xhusfyhca0lkyqa Češi loni vytřídili o 92 tisíc tun bioodpadu více než v roce 2014. V roce 2015 pak pokleslo množství komunálních odpadů ukládaných na skládky, těch oproti roku 2014 ubylo o 71,2 tisíce tun. Vyplývá to ze souhrnných dat produkce odpadů, která pro MŽP vyhodnocuje Cenia.

    „Díky nové vyhlášce z loňského roku se nám podařilo zvýšit množství vytříděného bioodpadu na 417 tisíc tun. Je to o 92 tisíc tun více než za celý rok 2014, tedy před platností vyhlášky. Stále je však co zlepšovat a my chceme, aby toto číslo bylo za rok ještě vyšší," říká ministr životního prostředí Richard Brabec. Celý článek...

  • Zvonečník zve na diskusi o opatřeních pro ochranu půdy

    26.10.2016

    Biodiversite-en-vigne-1024 Ve středu 9. listopadu proběhne v Praze panelová diskuse pořádaná našimi kolegy ze spolku Zvonečník z. s. na téma Agrobiodiverzita - klíč nejen k ochraně půdy. Zúčastnit se můžete i vy, tady je pozvánka.

    Agrobiodiverzita je biologická rozmanitost na úrovni polních kultur. Pro její dlouhodobou udržitelnost je důležité zejména organické hnojení a používání biologicky rozložitelných přípravků na ochranu plodin, střídání plodin, přítomnost remízků, zelených pásů a podpora drobné zvěře. Co garantují státní koncepce? Realizují zemědělské korporace udržitelný rozvoj na českých polích? Vedou je k tomu veřejné dotace a jak je lze lépe nastavit? Diskutovat budou Jiří Hladík a Karel Machovec.

  • Právě vyšel říjnový e-bulletin Přátelé přírody

    26.10.2016

    Img_6843 Čtvrté letošní číslo bulletinu Přátelé přírody, který od prázdnin vychází elektronicky zhruba jednou za čtyři týdny, je na světě. Tentokrát je hodně prostoru věnováno nedávno proběhlému výročnímu srazu členů našeho spolku, kteří se sjeli do Jizerských hor. Kromě toho bulletin informuje o zahájené olomoucko-pardubické spolupráci Přátel přírody a přináší další podzimní čtení v podobě upozornění na newslettery spřátelených organizací.

    Aktuální číslo e-bulletinu Přátelé přírody si přečtěte zde, můžete se rovnou přihlásit k odběru dalších čísel - zde.

« Novější | Starší »