Zámecká brigáda Přátel přírody pomohla slapským lesům

Slapy-2023 Čtyři dny v jarní přírodě v těsném okolí středočeské Slapské přehrady strávili v termínu 23. - 26. března 2023 účastníci dalšího ročníku lesní brigády našeho spolku. Podle toho, že základnou jim byl Zámek Slapy, ale hlavním účelem byla pomoc lesu, měla akce kódové označení Zámecká brigáda. Během vyhrazených čtyř dnů došlo jak na sázení stromků, na seznamování s okolím přehrady, tak na prohlubování kontaktů se zúčastněnými členy Přátel přírody z různých koutů Česka. Jednotka to sice byla menší, ale pracovitá, a také kontakt mezi členy byl o to intenzivnější.

Jak si akci užili dva z účastníků, co to měli nejdál, přinášíme v článku.

Ve dnech 23. - 26. března 2023 jsme se zúčastnili Lesní brigády na Slapech. Sraz účastníků byl v podvečer, ale jelikož z Moravy jsme to měli dál, vzali jsme si dovolenou a přijeli do Slapů už v poledne a vyrazili na půldenní túru do okolí. Prošli jsme se na Vyhlídku nad přehradou a přes kapličku na Rovínku a Střed českého království jsme se oklikou vrátili dolů do Motorestu na večeři, kde jsme se setkali s ostatními účastníky.

V pátek ráno jsme šli sázet stromečky, osázeli jsme paseku kousek za naší chatou, takže až tam přijedeme příště, můžeme se tam na ně jít podívat, jak nám rostou. Další paseku už jsme měli o kus dál, ta se bude hůře hledat..  J  Bylo moc pěkné počasí, zasadili jsme  600 stromečků  a u táboráku při opékání špekáčků jsme si  představovali, jak tam po nás bude ten les vypadat třeba za padesát let.

V sobotu jsme se vydali autobusem do Třebenic a odtud pěšky nádhernou krajinou asi 12 kilometrovou trasou kolem Štěchovické vodní nádrže,  od Ferdinandova sloupu a sochy sv. Jana Nepomuckého přes Údolí Svatojánských proudů, Bílé Skály a osadu Ztracenku do Štěchovic. Na osadě Ztracenka jsme zrovna natrefili na skupinu, která měla s sebou i kytary, takže jsme si s nimi i zazpívali několik písniček. Ve Štěchovicích po zaslouženém obědě a kávičce se zákuskem ve vyhlášené cukrárně u Hájkových jsme šli na prohlídku místního kostela ve stylu secese, což takové kostely jsou v naší republice asi tři. Odtud jsme se zase autobusem vrátili k nám na ubytování.

V neděli jsme se rozloučili s naší chatou v Letovisku slapy, a prohlédli si ve Slapech kostel, jehož autorem je Santini, a pak jsme měli domluvenou prohlídku zámku a jarní předvelikonoční atmosféru jsme nasáli u čtrnáctidenních kůzlátek na pastvě. Tam jsme se rozloučili a rozjeli spokojení a plní zážitků a radosti, že jsme se zase setkali, do svých domovů.

Iva a Květoš Janošíkovi, Charváty u Olomouce

Pár fotek z akce přinášíme zde.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Piknik v parku: Sníst a vypít vše jsme stihli ještě před deštěm

    17.8.2021

    Img_8387 V půlce prázdnin, v úterý 10. srpna 2021, proběhlo už tradiční setkání členů a příznivců olomouckých Přátel přírody v Rudolfově aleji v hlavní části městských parků. Nechyběl piknik z přinesených pochutin a tekuté občerstvení z nedaleké restaurace. Sníst všechno jsme stihli těsně předtím, než se přihnal vydaný slejvák, před kterým jsme se schovali v restauraci Fontána.

    Fotky z pikniku od Heleny Poláškové a Jany Votroubkové jsou zde.

  • ČT24: Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO

    1.8.2021

    Autor: Částka Jiří O zařazení jedné z nejcennějších částí Jizerskohorských bučin na seznam UNESCO rozhodl ve středu 28. července Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu. Bučiny jsou také první českou oblastí označenou jako součást dědictví celého lidstva. Jizerskohorské bučiny zabírají plochu zhruba sedmadvaceti kilometrů čtverečních na severním úbočí Jizerských hor od Oldřichova v Hájích po Lázně Libverda. Rezervace je tedy jedna z největších v celé republice. Více...

  • Přátelé přírody Olomouc: Makrely s kytarami ovládly Týneček

    18.7.2021

    X20210716_185528 Tradiční posezení v letní atmosféře spojené s vůní grilovaných makrel a jiných pochutin a pořádnou porcí akustické hudby se tentokrát uskutečnilo v pátek 16. července v olomoucké městské části Týneček. Pozvání na naši akci "Makrela s kytarou" využilo téměř 50 našich členů a příznivců, které jsme rádi náležitě uspokojili po stránce jídla, pití i zábavy.

    Více zde: https://www.malaliska.cz/news/makrely-s-kytarami-ovladly-tynecek/

« Novější | Starší »