Letošní Mikulášská sbírka Přátel přírody pomůže projektu v bosenské Srebrenici. Přispět může během listopadu každý

Spolek Přátelé přírody, z. s. vyhlašuje už podruhé Listopadovou dobročinnou sbírku. V loňském ročníku sbírky podpořili čeští Přátelé přírody projekt svých kolegů z afrického Mali a přispěli na výstavbu skladu ovoce ve vesnici Finkolo. Letos se rozhodli zůstat „na dohled Česka“, připojit se k výzvě italských Přátel přírody a podpořit projekt bosenských Prijatelji Prirode - Oaza Mira. Ti působí v městě Srebrenica, které v roce 1995 během jugoslávské občanské války zažilo genocidu, z níž se vzpamatovává už 25 let.

Srebrenický masakr byl nejhorším válečným zločinem na evropské půdě od II. světové války. S tím, aby se po čtvrtstoletí od něj život ve městě vrátil k normálu a válečné jizvy se konečně zacelily, pomáhají i místní Přátelé přírody - skupina „Oáza míru“. Jejich projekt, který chceme podpořit, má za cíl vybudovat nedaleko Srebrenice, na místě osady Kasapić, která byla zničena během této války, ekologicky udržitelnou vesničku. Kromě rekonstrukce několika staveb má být obnoven i starý mlýn, který bude v budoucnu vyrábět zelenou elektřinu. Projekt rozvíjí udržitelný cestovní ruch v regionu a dává lidem v této oblasti ekonomickou perspektivu.

Fae1f7604ec3dbe7d7d484738d637a08 Bosna-hercegovina-mapa

Bosenští Přátelé přírody představují projekt Srebrenica volá

Před 25 lety se v bosenské Srebrenici stal nejhorší zločin na evropské půdě od druhé světové války. Srebrenická genocida. U příležitosti jejího 25. výročí spouštíme sbírku, která promění jednu ze zničených vesnic poblíž Srebrenice na ekologicky udržitelnou osadu.

Náš projekt probíhá v době, která má pro Evropu i lidstvo jako celek zásadní historický význam. Tváří v tvář hospodářské krizi, šíření nacionalismu, xenofobních hnutí, porušování lidských práv, válkám a změně klimatu nám přijde důležité seznámit svět s našimi životními zkušenostmi. Často se ptáme sami sebe, proč se to stalo zrovna nám? Proč přišlo 11. července 1995 o život 8372 lidí? Aby naši blízcí nezemřeli nadarmo, musí se Srebrenica stát pro celé lidstvo varováním, kam vede nacionalismus a náboženský fanatismus a jaké to má důsledky.

Srebrenica musí být paprskem světla, který lidem ukazuje, že navzdory velké bolesti se může obnovit společný život v míru, s pochopením, že bohatství lidstva spočívá v rozmanitosti a vzájemném respektu. Srebrenica je jako hvězda Polárka, která osvětluje cestu v temných nocích a ukazuje lidem, jak žít v harmonii a shodě s přírodními živly planety Země, a to v době, kdy virtuální vítězí nad skutečným a sekundární potřeby nad primárními. Ve chvíli, kdy nám příroda a její náhlé změny podnebí posílají drobná varování. Chceme, abychom v budoucnu místo sloganů jako „Nikdy nezapomeneme na Srebrenici“, „Vzpomeňte na Srebrenici“ zaznívalo spíše „Srebrenico, poučili jsme se!“

Studujeme historii, ale často zapomínáme, že ji i my píšeme. Každý z nás má velkou moc pomocí sebemenších činů provést změnu. Pojďme společně vytvořit historii.


Přátelé přírody, z. s. vybírají na podporu projektu svých bosenských kolegů během celého měsíce listopadu 2020.

Své finanční příspěvky v jakékoli výši můžete poslat do 30. listopadu 2020 včetně na účet č. 2400489043/2010, var. symbol 202011.

Vybranou částku pak hromadně převedeme do Bosny. Nejvyšší příspěvek odměníme půlročním předplatným časopisu Naše příroda. A to se vyplatí!


 
 
 
 
 
 
 

Blíže k projektu Srebrenica volá

Projekt spočívá v rekonstrukci zcela zničené a neobydlené vesničky nedaleko Srebrenice. Osada Kasapić, ležící 13 kilometrů od centra města na úpatí hory Kak, je sevřena mezi řekami Jadar a Kasapic.

Nejprve postavíme pět domků ve starém stylu, typickém pro zdejší region Osat: Návod, jak se stavějí, si naši předci předávali po generace, nyní jsou ale všechny stopy ztraceny. Jedná se o jednoduchý styl, který využívá suroviny z nejbližšího okolí stavby: kámen, jedlové a bukové dřevo, vlnu.

Qr Mlýn: Ještě před 50 lety byly v místních vesnicích běžné malé přehrady na řece a vodní mlýny. Jen v okolí osady Kasapić fungovalo před válkou pět takových mlýnů. Během obléhání Srebrenice byly mlýny, do té doby používané pouze k mletí obilí, přeměněny na malé elektrárny, aby pomohly s nedostatkem elektřiny ve městě. Ve vesničce Kasapic do dneška zůstala přehrada a základy jednoho z mlýnů. V rámci našeho projektu chceme přehradu vyčistit a znovu postavit mlýn, který bude mít dvojí funkci: jednak bude vyrábět mouku, jednak bude  zásobovat elektřinou tři domy. Náš mlýn tedy zvládne najednou dvě činnosti. Při tom navíc poslouží k zachování starodávných tradic a chutí, ale bude také příkladem pro budoucnost jako zdroj energie šetrný k přírodě.

Sadrvan a simija: Sadrvany jsou typické bosenské dřevěné altánky pro posezení v parném létě. Uvnitř se nachází simija, nízký kulatý stůl, na který se servírují jídla a nápoje. V sadrvanu obvykle nejsou žádné lavice ani židle, ale matrace na zemi, na kterých se jí a pije pololežmo, v podstatě jako staří Římané.

Agora: Ve středu osady vznikne agora – stavba pro pořádání uměleckých představení, konferencí, seminářů a workshopů. Bude postavena ze dřeva v typickém stylu regionu Osat.

Rekonstruovaná vesnička bude využívána k rozvoji následujících aktivit: (i) udržitelný cestovní ruch, (ii) biodynamické zemědělství a zemědělství, (iii) umělecké a kulturní workshopy a akce, (iv) škola přírody pro děti. S výstavbou jsme již začali a doufáme, že hotovo bude na jaře 2021.

Prijatelji Prirode Oaza Mira (Přátelé přírody – Oáza míru) je bosenská nevládní organizace usilující o ochranu přírodního a kulturního dědictví. Tyto základní hodnoty potřebujeme k překonání hranic mezi národy, etnickými skupinami a kulturami, abychom vytvořili skutečný mír – jak mezi národy, tak mezi člověkem a přírodou.

Odkaz na anglickou a italskou verzi textu: https://www.produzionidalbasso.com/project/srebrenica-calling-1/

Facebooková stránka "Srebrenica, city of hope" (Srebrenica, město naděje): https://www.facebook.com/srebrenicahope/


Přátelé přírody, z. s. vybírají na podporu projektu svých bosenských kolegů během celého měsíce listopadu 2020.

Své finanční příspěvky v jakékoli výši můžete poslat do 30. listopadu 2020 včetně na účet č. 2400489043/2010, var. symbol 202011.

Vybranou částku pak hromadně převedeme do Bosny. Nejvyšší příspěvek odměníme půlročním předplatným časopisu Naše příroda. A to se vyplatí!


 
 
 
 
 
 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Přidejte se: Letní splutí řeky Otavy s Přáteli přírody z Česka a Němec

    8.1.2017

    Splout řeku Otavu a poznat turisticky zajímavá místa v jejím okolí se vypraví Přátelé přírody v termínu 15. - 20. července 2017. Půjde o společnou česko-německou akci, navazující na loňské splutí jihoněmecké řeky Neckar skupinou německých a českých členů hnutí Přátel přírody.

    Samotné splutí řeky na kánoích je vhodné i pro začátečníky. Kromě zážitků z vody čeká účastníky poznávání přírody, památek, měst a života okolo zlatonosné řeky Otavy, včetně staroslavného hradu Rabí, měst Sušice, Horažďovice, Strakonice, Putim a královského Písku s nejstarším kamenným mostem v Čechách. Více...

  • Sněží a panuje mráz: jak správně přikrmovat ptáky?

    3.1.2017

    Ptak EKOLIST.CZ - Za dlouhotrvajících mrazů nebo vysoké sněhové pokrývky si ptáci potravu obstarávají obtížně a potrava nabídnutá lidmi jim přijde vhod. Abychom jim však opravdu pomohli a nenapáchali více škody než užitku, je dobré znát pár základních pravidel, připomínají ochránci přírody.

    Pečivo donesené vodním ptákům nesmí být plesnivé, solené, sladké ani tvrdé. Případně je ho třeba rozdrobit na opravdu malé kousky, jinak hrozí poranění jícnu, vysvětluje Zdeňka Nezmeškalová z Českého svazu ochránců přírody. Celý článek...

  • Střípky z poslední letošní vycházky olomouckých Přátel přírody

    30.12.2016

    15590369_1313100748762224_4121557799905718758_n V sobotu 17. prosince vyrazili olomoučtí Přátelé přírody - skupina Malá liška - na svou letošní poslední akci v rámci projektu Do přírody ve městě, vycházku z Chomoutova k Hromovu dubu, v jehož stínu hrdě roste 4,5letý doubek zasazený zde rukama jejich členů. 

    Odtud pokračovali podél potoka Oskava k Chomoutovskému jezeru. Po jeho břehu došli zpět do vesnice, kde zapadli do Pivovaru Chomout na jídlo a dobré pití. Tak - a starý rok už může v klidu skončit! 

    Na fotky se mrkněte sem.

« Novější | Starší »